Cezayir’de kitlesel protestolar sonuç verdi: Buteflika adaylıktan çekildi, başbakan istifa etti

Cezayir'de halkın yaklaşık üç haftadır sürdürdüğü protestolar sonuç verdi. Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika beşinci dönem adaylığından çekildi, başbakan istifa etti, seçim ertelendi

Cezayir’de kitlesel protestolar sonuç verdi: Buteflika adaylıktan çekildi, başbakan istifa etti

Cezayir’de Abdülaziz Buteflika’nın cumhurbaşkanlığındaki beşinci dönemine karşı üç haftadan bu yana süren protestolar sonuç verdi.

Buteflika’nın İsviçre’den dönüşünün hemen ardından Cezayir Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelendiği, kısa süre içinde kabine revizyonuna gidileceği ve yeni anayasanın referandumla oylanacağı duyuruldu. Ertelenen seçim için yeni bir tarih ise verilmedi.

Cezayir’in resmi haber ajansı APS ise cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra 2019 yılı sonuna kadar siyasi ve anayasa reformu için ulusal bir konferans düzenleneceğini duyurdu.

Haberde Buteflika’nın “Beşinci dönem olmayacak. Benim için hiç öyle bir mesele olmadı. Sağlığım ve yaşım göz önünde bulundurulduğunda, Cezayir halkı için son görevim yeni bir cumhuriyetin temelinin oluşumuna katkı sağlamaktır” sözlerine yer verildi.

Başbakan Ouyahia istifa etti

Cumhurbaşkanlığının açıklamasından hemen sonra Başbakan Ahmed Ouyahia istifa etti.

Ouyahia’nın yerine Noureddine Bedoui atandı. Başbakan Yardımcılığı ve İçişleri Bakanlığı’na da Ramtane Lamamra getirildi.

Ne olmuştu?

Cezayir’de Buteflika’nın 20 yıllık iktidarını uzatarak bir dönem daha cumhurbaşkanlığına soyunması üzerine öğrenciler, sendikalar, avukatlar dahil onbinlerce kişi sokaklara çıkmıştı.

Protestolar yayıldıkça ve kitleselleştikçe desteklere de yenileri eklenmişti. Binden fazla hakim seçimleri denetlemeyeceklerini ilan ederken, din adamları da vaazlarında hükümetin taleplerine yer vermeyeceklerini duyurmuştu.

Son olarak Genelkurmay Başkanı Gaed Salah, ordu ile halkın geleceğe dair ortak görüşlere sahip olduğunu ifade ederek protestolara açıkça destek ilan etmişti. Salah’ın açıklamasına paralel olarak Cezayirlilerin “le pouvoir” (güç) olarak andığı ülkenin gizli askeri yapılanmasının da eylemcilerin yanında olduğu iddia edilmişti.

İlgili haberler:

Sendika.Org