Brexit düğümünün çözümü son oylamaya kaldı: Ya anlaşmasız çıkış ya erteleme

İngiltere'de Theresa May'in üç aşamalı planının ikinci ayağında parlamento "AB'den anlaşmasız çıkmayalım" dedi ancak düğümün çözümü yarına kaldı. Son oylamadan ret sonucu çıkarsa anlaşmasız çıkış olacak, kabul sonucu çıkarsa Brexit 30 Haziran'a ertelenecek

Brexit düğümünün çözümü son oylamaya kaldı: Ya anlaşmasız çıkış ya erteleme

İngiltere’de Theresa May hükümetinin AB’den ayrılmanın (Brexit) koşullarını düzenleyen planının ilk aşamasında halihazırdaki anlaşmayı reddeden İngiltere Parlamentosu, ikinci aşama olan ve anlaşmasız çıkışı reddeden teklifi ise kabul etti.

Karar, 278’e karşı 321 oyla alındı.

Anlaşmasız çıkışın reddedilmesiyle birlikte sürecin üçüncü aşamasına geçildi. İngiltere Parlamentosu yarın (14 Mart) Brexit ertelenmesini oylayacak.

Parlamentonun ertelenme yönünde bir irade göstermesi halinde May, AB’den süre uzatımı isteyecek. Süre uzatımı için öngörülen tarih 30 Haziran. Erteleme teklifinin reddedilmesi halinde ise İngiltere, 29 Mart’ta anlaşma olmadan AB’den ayrılacak.

Diğer iki önerge de sonucu teyit etti

Theresa May hükümetinin hazırladığı önergenin dışında iki önerge daha oylandı.

İktidardaki Muhafazakar Parti’nin vekillerinden Caroline Spelman’ın farklı partilerden vekillerin de desteğiyle hazırlayıp sunduğu ve anlaşmasız çıkışın her durumda devre dışı kalmasını öngören teklifi 308’e karşı 312 oyla kabul edildi.

Yine Muhafazakar Parti’nin vekili Damian Green’in sunduğu ve AB’den anlaşmasız ayrılmanın hazırlıklarının yapılmasını içeren teklif ise 164’e karşı 374 oyla reddedildi.

Bağlayıcı olmayan ancak tavır gösteren bu iki oylama da May’in teklifini teyit eder nitelikte oldu.

May erteleme, Corbyn partilerle uzlaşı istedi

Oylama sonuçlarının açıklanmasının ardından Theresa May kürsüye çıktı. Şu an itibariyle Brexit’in 29 Mart’tan daha ileri bir tarihe ertelenmesinin gerektiğini söyleyen May, parlamentoyu verdiği kararların sorumluluğunu almaya çağırdı. May, “Brexit’in ertelenmesi, İngiltere’nin mayıs ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimine katılacağı anlamına gelmiyor” diye de ekledi.

Anamuhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn de parlamentonun kararıyla birlikte anlaşmasız çıkılamayacağının teyit edildiğini söyledi. May’e muhalefetle uzlaşmaya dayanan bir anlaşma hazırlama çağrısını yineleyen Corbyn, parlamentoyu da May’i bu yönde sıkıştırmaya davet etti.

AB kapıyı kapadı: “Mevcut anlaşma masadaki tek seçenek”

Oylama sonucuna AB’den de ilk tepki geldi.

AB Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, parlamentonun hem mevcut anlaşmayı onaylamayan hem de anlaşmasız çıkışı reddeden tavrının belirsizliği arttırdığını söyledi.

Barnier, May’in parlamentoya sunduğu anlaşmanın Brexit’in düzenli bir biçimde tamamlanabilmesi için masadaki tek seçenek olduğunu söyledi ve müzakerelerden farklı bir sonuç çıkabilme olasılığına bir kez daha kapıyı kapadı.

Brexit sürecinde neler oldu?

İngiltere’de 23 Haziran 2016’daki referandumda katılımın %72’de kalmasının da etkisiyle Brexit oyları %52’yi bulmuş, birlikte kalma yanlılarının oyları ise %48’de kalmıştı. Oylama sonucu ile birlikte AB’de “parçalanma” endişesi su yüzüne çıkmış, İngiltere’de ise birlikten yana olan dönemin başbakanı David Cameron istifa etmişti.

Referandumdan üç hafta sonra Muhafazakar Parti’nin ve hükümetin başına geçen Theresa May ise hızla Brexit sürecini başlatmıştı. Yaklaşık iki yıl süren müzakereler sonucunda hazırlanan anlaşma metni, 25 Kasım’da Avrupa Konseyi’nde kabul edilmiş ve gözler İngiltere Parlamentosu’na çevrilmişti.

Theresa May’in müzakereler sırasında hükümetin topyekun anlaşmanın arkasında olduğunu söylemesi üzerine pek çok bakan May’i “uzlaşı varmış görüntüsü vermekle” suçlayarak istifa etmiş ve böylece hem hükümet ve parti krizi baş göstermişti. May, aralık ayında yapılması gereken oylamayı 15 Ocak’a erteleyerek zaman kazanmak istediyse de bir yol kat edememiş ve 15 Ocak’taki oylamada iktidar olmasına karşın 202’ye karşı 432 oyla ülke tarihinin en ağır yenilgisini yaşamıştı. Oylama sonrası hem muhalefet hem de başında olduğu partinin vekilleri May için güvenoylaması istemişti.

Güvenoylamasından az bir farkla kazanımla çıkan May, Brexit anlaşmasını revize etmek için kolları sıvasa da AB yetkilileri ile yaptığı görüşmelerden ilerletici bir sonuç alamamıştı. Küçük değişikliklerle 12 Mart’ta parlamentoya sunulan anlaşma bu defa da 242’ye karşı 391 oyla reddedilmişti. Bunun üzerine Brexit’in ertelenmesi süreci devreye sokulmuştu.

İlgili içerikler:

Sendika.Org