Brexit düğümü çözülüyor: Ya May’in planı ya anlaşmasız çıkış ya da erteleme

İngiltere Parlamentosu, üç gün boyunca yapacağı oturumlar ve oylamalarla Brexit sürecini netleştirecek. May’in planının kabul edilmesi zor görünüyor. Eğer “anlaşmasız ayrılma” oylamasından da ret sonucu çıkarsa Brexit’in ertelenmesi gündeme gelecek

Brexit düğümü çözülüyor: Ya May’in planı ya anlaşmasız çıkış ya da erteleme

İngiltere’de AB temsilcileri ile hazırladığı Brexit anlaşması 202’ye karşı 432 gibi tarihi bir oy farkıyla reddedilen Başbakan Theresa May, devamındaki güvensizlik oylamasından ise 306’ya karşı 325 gibi az farkla çıkabilmiş ve yeni bir çözüm planı gerekliliğiyle baş başa kalmıştı. Çözüm yolunda iki yasa paketi hazırlayan May’e kendi partisinin vekilleri de dahil olmak üzere İngiltere Parlamentosu’ndan onay çıkmamıştı.

Brexit için son 17 güne girilirken, İngiltere Parlamentosu bu hafta sürecin akıbetini şekillendirecek bir dizi oylamaya sahne olacak.

“Bu haliyle kabul edilmesi zor”

Başbakan Theresa May, ocak ayındaki oylamada büyük bir farkla reddedilen planını revize ederek tekrar oylamaya sunacağını duyurmuştu.

Ne var ki bu zaman zarfında AB yetkilileri ile yapılan görüşmelerden istenilen sonuç çıkmadı ve görüşmeler tıkandı. Bu nedenle May’in ne kadar farklı bir plan sunacağı meçhul.

BBC Politika Editörü Laura Kuenssberg, mevcut koşullar altında anlaşmanın kabul edilme olasılığını oldukça düşük olarak niteledi. Kuenssberg, AB’den parlamenterlerin kaygılarını giderecek bazı teminatlar almanın mümkün olduğunu ancak bunun anlaşmanın kabulü için yeterli olmayacağını belirti.

İrlanda krizi çözülemedi

Brexit anlaşmasının en krizli konusu, Birleşik Krallık üyesi Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınırla ilgili düzenleme.

Varılan anlaşma uyarınca her iki taraf da Brexit sonrası fiziki sınırların oluşumunu engelleyen garantilerin devreye girmesini kabul etti.

Ancak AB ile her türlü bağın sonlandırılmasını savunan sert Brexit yanlıları, bu garantilerin Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’tan kopmasıyla sonuçlanacağı gerekçesiyle buna itiraz ediyor ve farklı bir düzenlemeye gidilmesini savunuyor. AB ise farklı bir düzenlemeye sıcak bakmıyor.

Bundan sonra ne olacak?

May, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Brexit anlaşmasının reddedilmesi halinde AB’den asla çıkamayabileceklerini söyledi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise May’in sunduğu anlaşmaya ret oyu kullanacaklarını, buna karşılık kendilerinin anlaşma olmadan ayrılma olasılığını ortadan kaldırmaya dönük adımlar atacaklarını duyurdu.

Brexit anlaşması gece yarısı İngiltere Parlamentosu’ndan geçmezse yarın (13 Mart) İngiltere’nin AB’den anlaşma olmadan ayrılıp ayrılmayacağı oylanacak.

Eğer “anlaşmasız ayrılma” seçeneği de reddedilirse 14 Mart Perşembe günü Brexit’in ertelenmesi oylanacak.

İlgili haberler:

Sendika.Org, BBC Türkçe