Belediyeden işçilerine ‘görev’: Ya Erdoğan mitingine geleceksin ya işsiz kalacaksın!

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı güvenlik ve temizlik işçilerinin belediyeye ait araçlarla AKP mitingine taşınması görüntülendi. İşçiler mitinge katılmayanların “sakıncalı” denilerek işten atılacağını aktardı

Belediyeden işçilerine ‘görev’: Ya Erdoğan mitingine geleceksin ya işsiz kalacaksın!

Kamu görevlilerinin işten atma tehdidi ile zorunlu olarak Erdoğan-AKP mitinglerine götürülmesinin son örneği, Cumhuriyet muhabiri Alican Uludağ’ın kamerasına yansıdı.

Sabah saatlerinde Gençlik Parkı’ndan geçen Uludağ, park kapısında toplanan güvenlik ve temizlik işçilerinin parkın önüne getirilen belediyeye ait 10 EGO otobüsü ile Gölbaşı’ndaki Erdoğan mitingine taşınmasına ve mitinge katıldığına dair yetkililere imza vermesine tanıklık etti.

Parktaki belediye yetkililerine işçilerin nereye gittiğini sorduğunda “Göreve” yanıtı alan Uludağ, aynı soruyu güvenlik ve temizlik işçilerine de sordu. İşçiler, Gölbaşı’ndaki mitinge götürüldüklerini, katılım sağlamayanların “sakıncalı” ilan edilerek işini kaybedeceğini söyledi.

Adının yazılmasını istemeyen bir güvenlik personeli, “Bu tür mitinglere gitmek istemiyoruz ama mecburuz. İş kaygısı taşıyoruz. Çoğumuzun çoluğu çocuğu var. Bizimki ekmek davası. ‘Git’ diyorlar, gidiyoruz. ‘Gel’ diyorlar, geliyoruz. Anlayacağınız modern köleleriz” dedi.

Aynı personel seçimde kime oy vereceğini soran Uludağ’a “Mansur Yavaş’a oy vereceğim. Mevcut yönetime birçok arkadaş bilendi. Oy vermeyecek. Bu düşüncemizi paylaşamasak da sandıkta tercihimizi yapacağız” diye konuştu.

Sendika.Org