Batıkentliler doğalgaz sayacı değiştirme dayatmasına karşı eylemdeydi

Batıkent İlkyerleşim Mahalle Meclisi ve mahalle muhtarlığı, Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ’nin hukuksuz bir biçimde dayattığı sayaç değişimine karşı eylemdeydi

Ankara’da önceki yıllarda mekanik sayaçlar 300 dolar karşılığında kartlı sayaçlarla değiştirilmişti. Doğalgaz dağıtımının özelleştirilmesinin ardından Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ, bu kez de sayaçları kartlı sayaçtan mekanik sayaca geçirmeye başladı. Bu değişim için 537 TL istiyor. Sayaç değişimi yapılmadığı takdirde doğalgazı keserek tüketiciyi sayaç değişimine zorluyor ya da doğalgaz kullanıcısı evde yokken doğalgaz saatini söküyor.

Başkent Doğalgaz AŞ’nin sayaç değişimine karşı bir süredir site toplantıları yapan Batıkent İlkyerleşim Mahalle Meclisi, mahalle muhtarlığı ile birlikte doğalgaz sayaçlarının yurttaşlardan izinsiz bir şekilde değiştirilmesini Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ’nin Batıkent’te bulunan şubesi önünde protesto etti.

Mahalle Meclisi adına basın açıklamasını okuyan Eşref Kayacan, mahkeme kararlarına rağmen abone isteği ve onayı olmadan dayatılan uygulamanın kabul edilemeyeceğini kaydetti. Kayacan, “Eğer kartlı sayacımızda bir arıza varsa tamir, ayar ve bakımının yapılmasını, olamaz ise eşdeğer bir başka kartlı sayaç takılmasını istiyoruz” dedi.

Kayacan, mahalle meclisi olarak izinsiz sayaç değişimine ilişkin topladıkları dilekçeleri pazartesi günü Enerji Bakanlığı’na vereceklerini, daha sonra da EPDK ve Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ’ye verilmek üzere dilekçe toplayacaklarını kaydetti.

Sendika.Org/ Ankara