Avrupa Parlamentosu’ndan Avrupa Birliği’ne: Türkiye’nin üyelik görüşmelerini askıya alın

Avrupa Parlamentosu, basın özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve insan hakları konusunda aşama kaydedilmemesi nedeniyle Avrupa Birliği'ne Türkiye'yle yapılan üyelik görüşmelerini askıya almasını önerdi

Avrupa Parlamentosu’ndan Avrupa Birliği’ne: Türkiye’nin üyelik görüşmelerini askıya alın

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) resmi web sitesinde yayımladığı açıklamaya göre, parlamento Avrupa Birliği’ne (AB)  Türkiye’yle devam eden birliğe üyelik görüşmelerinin askıya alınmasını önerdi. Parlamento önerisine gerekçe olarak ise insan hakları, yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü, yolsuzluğa karşı mücadele ve gücü tek elinde toplayan başkanlık sistemini gösterdi.

AP, 2016 Temmuz’da ilan OHAL’in ardından özgürlüğü ve insan haklarını sınırlayan düzenlemelerin sürdüğüne, çok sayıda eylemcinin, gazetecinin ve insan hakları savunucusunun cezaevinde olduğuna dikkat çekti.

“Yeni Anayasa Erdoğan’ın yetkeciliğini pekiştiriyor”

AP Raportörü Kati Piri ise “Avrupa Birliği eğer değerlerini ciddiye alıyorsa, üyelik görüşmelerinin askıya alınması dışında bir çözüm mümkün değildir. Temel haklara saygı duyulması konusunda tekrar tekrar yaptığımız çağrılara Ankara kulak vermedi” dedi. Piri, yeni Anayasa’nın “Erdoğan’ın yetkeciliğini” pekiştirdiğini kaydetti.

“AB liderleri, Türkiye hükümetine baskı yapmak için elindeki tüm araçları kullanmalı”

“Üyelik görüşmelerinin sonlandırılması adımının Türkiye’deki demokratlara yardımının olmayacağının farkındayım” diyen Piri “Bu nedenle AB liderleri, Türkiye hükümetine baskı yapmak için elindeki tüm araçları kullanmalı” dedi. Piri, Türkiye’deki sivil topluma, gazetecilere ve insan hakları savunucularına destek olabilmek için kaynak oluşturulması gerektiğini belirtti. Piri, AB’nin insan hakları konusundaki ilkelerine bağlı kalması gerektiğini kaydetti.

Sendika.Org