Ankara Valiliği, Tank Palet’in özelleştirilmesine karşı mitinge izin vermedi: “Yerel seçim var”

Ankara Valiliği, Harb-İş'in Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesine karşı yapmak istediği mitinge 31 Mart Yerel Seçimi bahanesiyle izin verilmedi

Ankara Valiliği, Tank Palet’in özelleştirilmesine karşı mitinge izin vermedi: “Yerel seçim var”

Sakarya’da bulunan Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesi uzun süredir gündemde. Konunun gündeme geldiği ilk andan itibaren ise Tank Palet işçisi özelleştirme kararına tepkili. Tayyip Erdoğan ise Tank Palet’te yapılacak olanın özelleştirme olmadığını, “işletme hakkı devri” olduğunu, işçilerin işten çıkarılmayacağını söyleyerek tepkileri dindirmeye çalışmıştı.

Daha önce Sakarya’da Tank Palet’in özelleştirilmesine karşı Sakarya’da miting yapmış olan Harb-İş, Ankara’da 16 Mart’ta miting yapmak için Ankara Valiliği’ne başvuruda bulunmuştu. Evrensel’de yer alan habere göre Ankara Valiliği, mitinge Ankara İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan “seçim döneminde bulunulması ve genel güvenlik bakımından uygun olmadığı” değerlendirmesi sonucunda mitinge izin vermedi.

Türk Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozel, “Biz daha önce Adapazarı’nda yaptığımız mitingle, 8 Mart’ta gerçekleştirdiğimiz kahvaltı ile 15-20 bin kişiye bu özelleştirme kararıyla ilgili derdimizi anlatmıştık. İsteğimiz Ankara halkına da derdimizi anlatmaktı” dedi. Bozel, Ankara Valisi ile bizzat görüştüğünü, valinin seçim sürecinde günde 4-5 miting yapılmasını sebep göstererek miting güvenliğini sağlayamayacaklarını belirttiğini aktardı. Özelleştirme şartnamesini bekleyeceklerini belirten Bozel, “Şartnamede işçi kardeşlerimizin korunmasına yönelik belli hükümler yoksa biz Başkanlar Kurulumuzu yeniden toplar, üzerimize düşeni yaparız” dedi.

Sendika.Org