ABD’li general Türkiye’ye S-400 yaptırımını yineledi: “F-35 vermemeliyiz”

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Curtis M. Scaparrotti, “Türkiye’de S-400 bulunduğu takdirde onlara F-35 vermememiz gerektiğine inanıyorum. Bunu üzerinde çalışmaya devam ediyoruz” dedi

ABD’li general Türkiye’ye S-400 yaptırımını yineledi: “F-35 vermemeliyiz”

ABD Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) Komutanı ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Curtis M. Scaparrotti, Uluslararası Güvenlikten Sorumlu Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kathryn Wheelbarger ile Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nde soruları yanıtladı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, EUCOM’un Türkiye’nin sınır güvenliği ve PKK ile mücadelesine destek verdiğini söyleyen Scaparrotti, komutanlığın aynı zamanda Ankara’yı “Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Karşı Koyma Yasası” (CAATSA) kapsamında yaptırıma maruz kalmaması için S-400 alımından vazgeçirmeye çalıştığını söyledi.

Türkiye’nin S-400 alımına ilişkin bir soruya yanıt veren Scaparrotti, “Türkiye’de S-400 bulunduğu takdirde onlara F-35 vermememiz gerektiğine inanıyorum. Bunu üzerine çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye her gün birlikte çalıştığımız önemli bir NATO ortağı” diye konuştu.

ABD’DEN TÜRKİYE’YE S-400 UYARISI: “F-35 VE PATRİOT’LARI ALAMAZLAR”

“Niyetimiz…”

Türk yetkilileri iyi tanıdığını belirten ABD’li komutan, “Niyetimiz onların gelecekte de önemli bir NATO müttefiki olarak kalmalarını sağlamaktır” dedi.

Scaparrotti, bu açıklamaların benzerini geçen hafta Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde de yapmıştı.

ABD, S-400 TEHDİTLERİNİ SÜRDÜRÜYOR: “TÜRKİYE’Yİ AÇIKÇA UYARDIK, YAPTIRIMLAR UYGULARIZ”

“Rusya’nın savunma sistemlerini modernize etmesi kaygı verici”

Rusya’nın kendisini kaygılandıran faaliyetlerinin neler olduğuna ilişkin bir soruya da yanıt veren Scaparrotti, Rusya’nın silah ve savunma sistemlerini modernize etmesinin bölgedeki istikrara zarar verebileceğini ve bunun kendisi için en öncelikli kaygı olduğunu bildirdi.

Scaparrotti, “Balkanlar konusunda endişeliyim. Geçen yıldan bu yana orada (Rusya tarafından yapılan) kötü niyetli etkinin arttığını görüyoruz” iddiasında bulundu.

Sendika.Org