ABD, S-400 tehditlerini sürdürüyor: “Türkiye’yi açıkça uyardık, yaptırımlar uygularız”

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alınması durumunda, Washington’un Türkiye’ye yönelik yaptırımları devreye sokabileceğini açıkladı. ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti de F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye tedarik edilmemesi yönünde Senato’ya tavsiyede bulundu

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alma kararı konusunda ABD’yle yaşadığı gerilim artarken, Washington yönetimi yaptırım tehditlerini daha yüksek sesli dillendirmeye başladı.

Washington’da düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino, Türkiye ve Rusya arasında imzalanan S-400 alımı ile ilgili anlaşma için şunları söyledi:

S-400 (füzelerini) alması halinde F-35 programına katılımını gözden geçireceğimiz ve gelecekte muhtemel diğer silah satışlarını da riske atacağı konusunda Türkiye’yi açıkça uyardık. Ayrıca S-400’lerin alınması, ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında bu alımda rol oynayan kamu kuruluşlarına, şirketlere ya da bireylere yönelik yaptırımları da gündeme getirecektir.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Şubat ayında yaptığı açıklamalarda S-400’lerin kurulumla beraber Ekim ayında hazır olacak hale geleceğini söylemişti.

ABD’li komutan: “Türkiye’ye F-35 vermeyelim”

Öte yandan ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti de Senato’nun Silahlı Hizmetler Komisyonu’nda, Rusya’dan S-400 satın alması durumunda Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının tedarik edilmemesi yönünde tavsiyede bulundu.

ABD’li komutan, “Bu Türkiye için büyük bir karar. Ben liderlerimizin de yaptığı gibi onlarla bizzat konuştum. Rus sisteminin alınması konusunu bir daha değerlendirmelerini umuyorum (…) Benim vereceğim en iyi askeri tavsiye Rus sistemleriyle çalışan bir müttefike bizim de F-35 uçaklarını vermememiz yönünde olacaktır” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org