ABD, Milli Savunma Bakanlığı’nı yalanladı: “Fırat’ın doğusuna olası bir operasyonu görüşmedik”

Milli Savunma Bakanlığı’nın Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyon için ABD’yle görüşmelerin sürdüğüne ilişkin açıklamasına Washington’dan yalanlama geldi

ABD, Milli Savunma Bakanlığı’nı yalanladı: “Fırat’ın doğusuna olası bir operasyonu görüşmedik”

Saray-AKP iktidarının Münbiç ve Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon çıkışlarına ilişkin ABD’den açıklama geldi.

İngiliz haber ajansı Reuters’e konuşan ABD’li bir yetkili, Suriye’nin kuzeydoğusuna olası bir operasyonun Türkiye’yle görüşülmediğini belirtti, Ankara’nın güvenlik kaygılarını gidermek için böyle bir operasyona ihtiyaç duyulmadığını düşündüğünü söyledi.

Bu çıkışın, Milli Savunma Bakanlığı’nın Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyon için ABD ve Rusya’yla görüşmelerin sürdüğüne ilişkin açıklamasının ardından gelmesi dikkat çekti.

Bakanlık dün (13 Mart) yaptığı açıklamada “Gündemdeki Fırat’ın doğusuna yönelik hazırlıklar kapsamında ABD ve Rusya ile ikili toplantılar, üst düzey görüşmeler ve koordineler sürmekte” ifadelerini kullanmıştı.

“Türkiye’nin operasyon yapması gerekmiyor”

Reuters’e konuşan ve ismini vermeyen ABD’li yetkili ise “ABD, Suriye’nin kuzeydoğusuna Türkiye ile olası bir operasyonu görüşmüyor” dedi ve ekledi:

Türkiye’nin güvenlik kaygılarını giderecek bir güvenlik mekanizması ya da “güvenli bölge” oluşturulması konusunda çok kez görüşmelerde bulunduk. Güvenlik mekanizmasının ayrıntıları görüşülüyor ve geliştiriliyor. Ancak ABD açısından mekanizma Türkiye’nin bir operasyon yapmasını gerektirmiyor.

Sendika.Org