“ABD Dışişleri Erdoğan’a bizzat iletti, S-400’den geri adım atılmazsa yaptırım kapıda”

The Economist dergisi, Erdoğan’ın S-400’lerden geri adım atmaması halinde bir yıl içinde ikinci defa yaptırımların devreye girebileceğini, bunun iki ABD Dışişleri yetkilisince Erdoğan’a bizzat iletildiğini belirtti

“ABD Dışişleri Erdoğan’a bizzat iletti, S-400’den geri adım atılmazsa yaptırım kapıda”

Saray-AKP iktidarının Rusya ile S-400 hava savunma sistemi anlaşmasına ABD’den gelen tehditler, Londra merkezli The Economist dergisine taşındı.

Tayyip Erdoğan’ın “Asla geri dönüş yok. Kimse bizden tükürdüğümüzü yalamamızı beklemesin” sözlerini anımsatan dergi, Erdoğan’ın anlaşmadan vazgeçmemesi ve S-400’lerin NATO’ya oluşturduğu tehdidi azaltmaması durumunda yeni Amerikan yaptırımlarının devreye girebileceğini belirtti.

Yaptırım mesajının iki ABD Dışişleri yetkilisince Erdoğan’a bizzat iletildiğini aktaran The Economist, Rahip Brunson krizindeki yaptırımlara atıf yapıp Türkiye’nin bir yıl içinde ikinci defa yaptırımla karşı karşıya kalabileceğinin altını çizdi.

“ABD füzenin satın alımına karşı”

The Economist’teki değerlendirmede Türkiye’nin yürüttüğü politika da eleştirildi:

Türkiye’nin S-400’lere ilgisi, sadece Amerika’yı rakip bir teklif sunmaya zorlamayı amaçlasaydı, bu başarılı bir hamle olurdu ama geçen yıl ABD, Rusya ile yapılan anlaşmayı iptal etmesi halinde Türkiye’ye 3,5 milyar dolara 140 Patriot füzesi satmayı teklif etti ve Erdoğan bu öneriyi reddetti

Türkiye’nin S-400 anlaşmasından istese bile geri adım atamayacağı bir hale geldiğine, bunun Rusya ile ilişkilerde büyük sorun yaratabileceğine ilişkin analizlerden söz eden dergi, Ankara’da Rus silahlarını depoda tutma garantisi vererek veya başka bir ülkeye satarak krizden kaçabileceğinin konuşulduğunu ileri sürdü, “Ama bu da yeterli olmayabilir. Amerikalılar sadece füzenin konuşlandırılmasına değil, satın alınmasına da karşı” dedi.

Dergi, Reuters’e konuşan üst düzey Amerikalı yetkilinin “İki sistem birlikte yer alamaz” görüşlerine de yer verdi.

Sendika.Org