Yordam Kitap’tan ocak ayının iki yeni kitabı Engels ve Miéville’den

Yordam Kitap ocak ayında iki yeni kitabı okurlara sundu

Yordam Kitap’ın Ocak ayında yayımladığı yeni kitabı, aynı zamanda “Marksist Klasikler Dizisi”nin de sekizinci kitabı oldu. Friedrich Engels’in, sadece 112 sayfanın içine Marksizmle ilgili temel soruların yanıtlarını sığdırdığı Ütopyadan Bilime Sosyalizmin Gelişimi, Erkin Özalp’in Almancadan yaptığı çeviriyle çıktı.

Engels’in sosyalist düşüncenin ütopyadan bilime gelişimini sergilediği bu klasik metninde yanıtı verilen temel sorulardan bazıları şöyle: Marksizm, Fransız aydınlanmacılığının bir devamı mıdır? Felsefeye ve doğa bilimlerine nasıl yaklaşır? Materyalist tarih anlayışının ayırt edici özellikleri nelerdir? İnsanlık, zorunluluk dünyasından özgürlük dünyasına nasıl sıçrayacak?

Yordam Edebiyat’ın Ocak ayı kitabı ise bilimkurgu yazınının usta kalemi China Miéville’den geldi. Her romanında ayrı bir üslupla ayrı bir dünya yaratarak edebiyatseverleri şaşırtan Miéville, Yeni Paris’in Son Günleri adını verdiği bu romanında, bu kez İkinci Dünya Savaşı’nın Paris’ine ve direniş hareketine uzanıyor. Sürrealist sanatçılar, resimlerinden, şiirlerinden ve manifestolarından fırlamış “manif”lerle faşizme karşı direniyor!

Tuhaf-kurgunun yaratıcısı ve ustası China Miéville’in Türkçedeki ve Yordam Edebiyat’taki 10. romanı olan Yeni Paris’in Son Günleri faşizme karşı sürrealist bir direnişi anlatıyor!

Sendika.Org