TMMOB: Kanser raporunu açıkladığı için yargılanan Bülent Şık’ın yanındayız

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Gıda Mühendisleri Odası üyesi Dr. Bülent Şık’a açılan davaya ilişkin açıklama yaparak “Kanser raporunu açıkladığı için yargılanan Bülent Şık’ın yanındayız” dedi

Dr. Bülent Şık’a Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ve Türkiye’de kanser vakalarının sık görüldüğü bölgelerde bulunan kanser yapıcı kimyasalları tespit etmeyi amaçlayan projeye ilişkin bulguları, kamuoyuyla paylaştığı için dava açılmıştı. Şık, 5 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulunun yaptığı açıklamada, Şık’ın, toplum ve çevre sağlığını hiçe sayan anlayışa karşı, her bilim insanının yapması gerekeni yaptığına ve elindeki bilgileri kamuoyuyla paylaştığı belirtilerek, “2011-2016 yılları arasında Antalya, Ergene ve Dilovası’nda yürütülen araştırma projesinin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen, Sağlık Bakanlığınca kirliliği önleme yönünde herhangi bir çalışma yürütülmemiştir” dedi.

Açıklamada Şık’ın, Cumhuriyet Gazetesinde yayımlanan yazı dizisine ilişkin başlatılan soruşturma sonrasında hazırlanan iddianameyle; TCK’nin 258/1, 334/1, 336/1 maddeleri uyarınca, ‘Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri açıklama, temin etme, göreve ilişkin sırrın açıklanması’ ile suçlandığı belirtildi.

Yayınlanan bilgilerin gizlenmesiyle halk sağlığının hiçe sayıldığına dikkat çekilen açıklamada, şunlar belirtildi:

Ortada suç teşkil edecek bir durum var ise; sonuçları açısından milyonlarca insanı ilgilendiren çalışmaya dair bilgileri paylaşmak değil, bu bilgileri gizleyerek halk sağlığını hiçe saymaktır. Dolayısıyla esas yargılanması gerekenler; toplum, gıda ve çevre sağlığı açısından bu denli önemli bir konu hakkında bilgi sahibi olup, görevini yerine getirmeyenlerdir.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, “İnsan sağlığı ve doğanın korunması konusunda duyarlı davrandığı için yargılanan Dr. Bülent Şık’ın yanında olduğumuzu belirtiyoruz” diyerek 7 Şubat Perşembe günü, saat 10.00’da, Çağlayan Adliyesi’nde Dr. Bülent Şık’ın yanında olacaklarını duyurdu.

Sendika.Org

İlgili haberler: