TARİŞ direnişinin 94. gününde işçilerle dayanışma mitingi

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı fabrikasında DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan 7 işçi 94 gündür fabrika önünde direnişte. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısı ile bugün TARİŞ işçileriyle dayanışma mitingi düzenlendi

Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki TARİŞ Fabrikası önünde 94 gündür direnişte olan işçiler; işe geri dönmek, sendikalarının tanınması ve sendika ile sözleşme imzalanması talepleri ile direnişlerini sürdürüyor.

94 gündür fabrika önünde direnişte olan işçilerle dayanışmak amacıyla İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısı ile 8 Şubat Cuma günü miting düzenlendi. Mitinge sendikaların, meslek odalarının, siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin yanı sıra DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, CHP eski İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, Çiğli Belediye Başkan adayı Utku Gümrükçü, DİSK Gıda İş Sendika Başkanı Seyit Aslan ve DİSK Ege Bölge temsilcisi Memiş Sarı katıldı. Ayrıca Schneider ve Totomak’ta çalışan işçilerle Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde otobüs şoförü olarak çalışırken DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesi ile işten çıkartılan belediye işçileri de TARİŞ mitingine katılarak destek verdiler.

“Asgari ücret alan işçiden mi tasarruf edeceksiniz?”

Mitingin açılış konuşmasını yapan DİSK Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Gürsel Köse, TARİŞ yönetiminin bölgedeki fabrikalara “Servis kaldırmayın” ihtarına ve alandaki polis ablukasına değinerek “Bu kapıyı yalnızlaştırmaya çalıştınız ama başaramadınız. Yan yana kazanacağız” dedi.

Köse’nin ardından söz alan DİSK Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan ise “TARİŞ binlerce çiftçinin alın teri ile ortaya çıkmış bir kooperatiftir, ama gelin görün ki binlerce üreticinin seçtiği o yönetim, bugün TARİŞ’i doğru yönetemiyor. İşçi arkadaşlarımızı attıklarında ‘tasarruf yapıyoruz’ dediler. Müdürler 20 bin lira ücret alırken asgari ücret alan işçiden mi tasarruf edeceksiniz, bu ne aymazlıktır!’” dedi. Fabrika yönetiminin diyalog yolu yerine baskı yolunu tercih ettiğini belirten Aslan, üreticinin emeğini heba ettirmeyeceklerini, sonuna kadar burada olacaklarını belirtti. “Arkamızda işçi sınıfı var. Bu mücadeleyi mutlaka kazanacağız” dedi.

“TARİŞ gelenektir, mücadeledir”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da direnen işçilerin verdiği mücadelenin sadece bir emek mücadelesi değil aynı zamanda bu ülkenin demokrasi mücadelesi olduğunu belirtti. Çerkezoğlu konuşmasının devamında şunları söyledi:

TARİŞ gelenektir, mücadeledir. 39 yıl sonra bugün yine TARİŞ direnişinde yan yanayız. Bugün TARİŞ’te yaşananlar Türkiye’deki çalışma yaşamının özetidir. Bugün Türkiye’de her 4 gençten 1’i işsiz. Büyük kentlerde her 3 kadından 1’i işsiz ve Türkiye’de her 100 işçiden yalnızca 10’u sendikalı. Bu kara tablonun yalnızca bir tane sorumlusu var. 16 yıldır bu ülkeyi yöneten AKP iktidarıdır. Bu ülkede emeğin ülkesini kuracak ancak ve ancak işçi sınıfıdır. Burada TARİŞ yönetimini atılan işçileri geri almaya ve bizimle masaya oturmaya davet ediyoruz. TARİŞ işçisi arkadaşlarımızın direnişini selamlıyorum ve DİSK olarak sonuna kadar bu direnişin arkasında olacağımızı belirtiyorum.

Miting, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı’nın 20 Şunat’ta TARİŞ Yönetimi’nin genel kurulunda da kapının önünde direnişte olacaklarını hatırlatması ve tüm katılımcılara da yan yana olma çağrısı yapması ile sona erdi.

Sendika.Org / İzmir