Suriye’nin kuzeyi için herkes kartını açıyor: Biraz denge oyunu, biraz köşe kapmaca…

Şam yönetiminin, Suriye’nin kuzeyini tekrar kontrol etmesini istemeyen ABD, Kürtlere “Şam ve Ruslarla anlaşırsanız desteğimizi keseriz” diye gözdağı veriyor. Saray-AKP iktidarı, Kürtlere operasyon ve “güvenli bölge”nin kontrolünü isterken, Rusya’ya göre Türkiye için “En iyi seçenek Kürt-Şam diyaloğu”. Kürtler Şamla diyalogda özerk yönetimin kabulünü isterken, Esad “ABD sizi korumayacak”, arabulucu Rusya ise “uzlaşın” diyor

Almanya’da düzenlenen 55. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı’nın son gününde (17 Şubat), Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Lübnan Savunma Bakanı İlyas Bu Saab, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin’in katılımıyla Suriye konulu panel düzenlendi.

Jeffrey, Akar ve Verşinin’in, ABD’nin Suriye’den çekilme planı ve ülkenin kuzeyinde kurulması planlanan “güvenli bölge” konularında ülkelerinin farklı pozisyonlarından doğru açıklamaları ön plana çıktı.

Jeffrey’den Rusya’ya: “Şam’ın, ülkenin kuzeyini tekrar kontrol etmesini istemiyoruz”

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Washington’un Suriye’nin kuzeydoğu hedeflerinin, Amerikan kuvvetlerinin geri çekilmesine rağmen değişmediğini belirterek, ABD’nin, Suriye’den çekilmesi konusunda müttefikleriyle yakın temas içinde olduğunu söyledi.

Müttefiklere sürekli bunu anlattık, bu ani, hızlı bir geri çekilme değil, adım adım çekilme olacak” diyen Jeffrey ayrıca, “ABD, Suriye hükümetinin ülkenin kuzeyini tekrar kontrol etmesini istemiyor” ifadelerini kullandı.

Akar’dan ABD’ye: “Güvenli bölgenin emniyetini Türkiye sağlamalı”

Fırat’ın doğusunda kurulması planlanan 440 kilometre uzunluğundaki “güvenli bölge” için Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD çekildikten sonra bölgede bir güç boşluğunun olmaması gerektiğini belirterek, “YPG’den arındırılarak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kontrol edilmesi gerekiyor” dedi.

Verşinin’den Türkiye’ye: “En iyi seçenek Kürt-Şam diyaloğu”

Türkiye’nin güvenlik konusundaki kaygılarını anlayışla karşılıyoruz. Türkiye’nin güvenliği, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğü ihlal edilmeden sağlanabilir” diyen niteleyen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin ise, Suriye’nin kuzeydoğusundaki zorlu sürecin sona ermesi için Kürtlerle Şam yönetimi arasındaki diyaloğu “en iyi yöntem” olarak niteledi ve şu ifadeleri kullandı:

ABD’nin Suriye’den çekilmesi ve burada da konuşulan yabancı birliklerin gelmemesi halinde Suriye’nin kuzeyinde yapılabilecekler hakkında çeşitli seçenekler ortaya çıktı. Bize göre en iyi seçenek, sorunun Kürtlerle Şam arasında diyalog kurarak çözmek olacak.

Esad’dan Kürtlere: “ABD sizleri korumayacak”

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, dün (17 Şubat) tüm vilayetlerden Şam’a gelen belediye başkanlarıyla buluşmasında, ABD’yle ilişkileri üzerinden Kürtlere seslenerek “ABD sizleri kesinlikle korumayacak ve daha sonra pazarlık aracı olarak kullanacak. Sizleri ancak ve ancak Suriye ordusu savunabilir” dedi.

Diyalog sürecini “mutlak bir gereklilik” olarak niteleyen Esad, sözlerinin devamından “Fakat yapıcı ve olumlu diyalog önerileri ile bölücü ve ayırımcı öneriler arasında büyük bir fark var. Bölücü ve yapıcı olmayan öneriler yerine birleştirici ve ortak olanlara odaklanılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kürtlerden Şam’a: “Özerk yönetimin kabulüyle çözüm mümkün”

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Askeri Meclisi, dün (17 Şubat) Haseke’de gerçekleştirdiği toplantı sonrası açıkladığı 7 maddelik sonuç bildirgesinde, “Birlik içinde bir Suriye ve Demokratik Suriye Meclisi ile Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin kabulü çerçevesinde diyalog yoluyla çözüm çabalarının gerekliliğini vurgulamıştır” ifadelerini kullandı.

QSD Askeri Meclisi ayrıca, “güvenli bölge”nin sadece uluslararası gözetim dahilinde mümkün olabileceğini belirtti ve Türkiye’yi “işgalci devlet” olarak niteleyerek olası saldırılarına karşı hazırlık yapılacağını kaydetti.

ABD’den Kürtlere: “Şam ve Ruslarla anlaşırsanız desteğimizi keseriz”

Verşinin ve Esad’ıın çağrısının ardından ABD, Kürtlerin Moskova-Şam ekseniyle işbirliği yapması halinde YPG-QSD’ye desteği çekeceklerini söyledi.

ABD öncülüğündeki IŞİD’le karşıtı koalisyonun komutanı Orgeneral Paul LaCamera, bugün (18 Şubat) Irak’ın başkenti Bağdat’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ortaklarımız olduğu sürece onları eğitmeye ve silahlandırmaya devam edeceğiz. Bir kez bu ilişki kesildiğinde, çünkü onlar ilişkimiz olmayan rejime (veya) Ruslara geri dönüyorlar, o zaman artık onlarla ortak olamayacağız” ifadelerini kullandı.

Paul LaCamera (sağda), ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel ile birlikte.

Sendika.Org