ŞPO Ankara Şubesi’nin düzenlediği “Bilinmeyen Ulus” sergisi meraklılarıyla buluştu

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi’nin düzenlediği “Bilinmeyen Ulus” sergisi Çağdaş Sanat Merkezi’nde (ÇSM) Ankaralılarla buluştu

ŞPO Ankara Şubesi, kuruluşunun 50’nci yılında ÇSM’de Füreya Koral Sergi Salonu’nda düzenlediği “Bilinmeyen Ulus” sergisinin açılışını yaptı.  Pek çok çalışmanın yer aldığı sergiye ilgi oldukça yoğundu.

“Toplumsal muhalefeti yaratıcı eylem süreçleriyle pekiştirmek gerek”

Serginin açılışında söz alan ŞPO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinden Can Gölgelioğlu, Ulus’un her dönem tartışma konusu olduğuna ve Ankara’nın merkezi olduğuna dikkat çekti. AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mehmet Özhaseki’nin Ulus’a dair “Kültür Yolu” projesine işaret ederek “Son dönemde yerel seçimler yaklaşınca kimi adayların da belli animasyonlar ve görseller üzerinden Ulus’a dair birtakım hayalleri olduğunu da biliyoruz” diyen Gölgelioğlu sözlerine şöyle devam etti:

Biz bazı şeyleri unutmadık. Neyi unutmadık? Örneğin yıkılan İller Bankası’nı unutmadık, unutmayacağız. Neyi unutmadık? Ulus’un çok katmanlı tarihi yapısını unutmadık. Yapılan sondajlara rağmen ve bize cevap vermemelerine rağmen bunu unutmayacağız. Neyi unutmadık? Ulus’tan geçen insanları unutmadık, çocukluk anılarını unutmadık. Ve aslında bu sergiyle beraber de çuvaldızı kendimize de batırıyoruz. Çünkü toplumsal muhalefet yaparken kendiniz tekrarladığınız da maalesef kimliği kaybediyorsunuz. Bunu yaratıcı eylem süreçleriyle de pekiştirmek gerekiyor. Bugün aslında bunun bir eforunu görüyoruz hep beraber, sizlerle birlikte.

“Bu eserlerin hiçbirisi bizim pişmanlığımızı sergilememektedir”

Gölgelioğlu, sergi çalışmasının dokuz aylık bir sürece yayıldığını, bu sırada pek çok toplantı yaptıklarını, farklı disiplinlerden 90’a yakın kişinin kolektif emeğiyle, Ulus’un bütün sokaklarının gezilerek ve hikayelerinin toplanılarak yapıldığını kaydetti. Gölgelioğlu son olarak Anne Frank’ın “Ölüler her zaman yaşayanlardan daha fazla çiçek alır. Çünkü pişmanlık minnettarlıktan daha güçlüdür” sözünü sözlerini alıntılayarak “Bu eserlerin hiçbirisi bizim pişmanlığımızı sergilememektedir. Bizim Ulus’a minnettarlığımızı sergilemektedir” dedi.

“Bu sergiyi ŞPO’nun 50’nci yılına armağan ediyoruz”

Gölgelioğlu’nun ardından söz alan ŞPO Ankara Şubesi Başkanı Gözde Güldal, bu serginin ŞPO’nun düzenlediği sergilerden beşincisi olduğunu belirterek “Bu senenin başka bir önemi de var bizim için. Şehir Plancıları Odası’nın 50’nci yılını kutluyoruz. O yüzden bu sergiyi Şehir Plancıları Odası’nın 50’nci yılına da armağan ediyoruz. 50 yıldır odamız, mesleğimizi, kentlerimizi toplumcu-devrimci bir çizgide ileriye taşıma gayretindeler. Biz de bunun Ankara ayağını oluşturmaktan, bir parçası olmaktan mutluluk ve heyecan duyuyoruz. Bu mücadelemizin bir ucundan tutup büyüten sizlere, hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim” dedi.

Güldal, sergiye katkılarından dolayı gönüllü olarak emek veren kişilere, atölye yürütücüleri şahsında birer hediye takdim etti.

“Bilinmeyen Ulus” sergisi 18 Şubat 2019 tarihine kadar ÇSM Füreya Koral Sergi Salonu’nda meraklılarını bekliyor olacak.

Sendika.Org/ Ankara