Sosyalist aday Akman, Halk Ekmek önündeydi: “Belediyeler temel ihtiyaçları üretebilir”

EHP’nin İstanbul adayı Özge Akman, Halk Ekmek önünden seslendi: “Sosyalistler olarak bu düzeni tersine çevirebiliriz. Ekmeğe ulaşmaya çalışanların yönettiği bir İstanbul için oylarınıza talibiz”

EHP’nin “İstanbul emek verenlerin olacak” sloganıyla Büyükşehir Belediyesi’ne aday gösterdiği Özge Akman, seçim çalışmaları kapsamında Mecidiyeköy’deki Halk Ekmek önünde bir basın açıklaması yaptı.

Açlık sınırının asgari ücretin dahi üzerine çıktığına dikkat çeken Akman, “Daha iki gün önce yapılan ücret zammını, temel ihtiyaçlarımıza yaptıkları zamlarla geri aldılar. Stadyumlar dolusu işsizler iktidardan iş bekliyorlar fakat bulamıyorlar, her gün daha fazla işsiz kalıyorlar” dedi.

“Fırıncı dövmekle, marketlere saldırmakla kriz aşılmaz”

İktidarın ülkeye üretecek, kazandıracak ne kadar fabrikası varsa özelleştirdiğini, ekmeğin ununun bile dışarıdan gelmeye başladığını belirten Akman, fırıncı dövmekle, marketlere saldırmakla krizin aşılamayacağını ifade etti ve çözüm için sosyalizmi işaret etti:

Krizin, yoksulluğun ve işsizliğin karşısında bambaşka bir üretim ilişkileri mümkün. Bunu her gün “hayal” diye, “olamaz” diye anlatıyorlar ama işte söylüyoruz: Olabilir! Yerel yönetim temel gıdayı, temel ihtiyaçları üretebilir, doğrudan halka ulaştırabilir. Bu pahalılık ortadan kalkabilir. Açılan fabrikalar sayesinde istihdam artabilir, işsizlik azabilir.

“Ekmeğe ulaşmaya çalışanların yönettiği bir İstanbul”

Sosyalistlerin bu düzeni tersine çevirebileceğinin altını çizen Akman, şöyle devam etti:

Biz ekmeğe en ucuz şekilde ulaşmak isteyenlerin tarafındayız. Pazarda parası patlıcana yetmeyenlerin tarafındayız. Yönetenlerinden çok daha kalabalık olan işsizlerinin tarafındayız. İşsizden bile sayılmayan kadınların tarafındayız. Cebinde harçlığı yokken varını yoğunu okullara yatırmak zorunda kalan gençlerin tarafındayız. Ömrü boyunca emek verip emekli bile olamayanların tarafındayız.

Ekmeğe ulaşmaya çalışanların yönettiği bir İstanbul, ülke ve dünya için oylarınıza talibiz. Bu oylarla bu üretim ilişkilerini tamamen tersine çevireceğiz.

Sendika.Org