Şireci Tekstil’de 3-11 vardiyası işbaşı yapmadı

Antep’te Şireci Tekstil’in pamuk bölümünde çalışan işçiler enflasyonun altında bir zammı kabul etmediklerini belirterek 3-11 vardiyasında iş başı yapmadı

Antep’te Şireci Tekstil’in pamuk bölümünde çalışan işçiler 3-11 vardiyasında iş başı yapmadı. “Hepimiz aylıklarımıza devletin verdiği yüzde 26 zammı istiyoruz fazlasını değil” diyen işçiler istekleri kabul edilene kadar eylemlere devam edeceklerini duyurdu.

Dev Tekstil Sendikası açıklama yaparak haklarını isteyen işçileri desteklediğini ifade etti.  Dev Tekstil’in yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bu hak arama çabaları karşısında patronlar işçileri korkutup yıldırmaya çalışıyorlar. İşçilerin gösterdiği bu tepki oldukça anlamlıdır. Hem kendileri hem diğer işçilere örnek olması açısından bir başlangıç olmalıdır. Bu “komik” zam işçilerle dalga geçmek demektir. Bu asla bir geçim ücreti olamaz. İşçiler asgari ücrete yapılan zam oranında bir artış istiyorlar.

İşçilerin talepleri son derece meşru ve haklıdır. Bu zam oranlarıyla değil geçinmek, yaşamak bile zordur. Hayat pahalılığının gittikçe arttığı, işsiz sayısının çoğaldığı bir zamanda işçi ücretleri insanca yaşamaya yetecek bir seviyede olmalıdır. Aynı zamanda işçilere iş güvencesi sağlanmalıdır.

Sendika.Org