Salda Gölü’ne millet bahçesi yapılmasının amacı kontrolsüz yapılaşmanın önüne geçmekmiş

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM Genel Kurulu’nda Salda Gölü’ne millet bahçesi yapılmasının gölü kontrolsüz yapılaşmadan korumak için olduğunu ileri sürdü

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Salda Gölü’ne millet bahçesi yapılacağını yönünde açıklaması üzerine başlayan tartışma TBMM Genel Kurulu’nda da devam etti.

“Uzmanlık alanı beton olan TOKİ’yi buraya sokma çabanızın altında ne var?”

DHA’nın aktardığına göre İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Salda Gölü’nü “saklı cennet” olarak niteledi ve “Bu saklı cennet bugün millet bahçesi olma tehlikesiyle karşı karşıya. Yani burası zaten doğal park. Uzmanlık alanı beton olan TOKİ’yi buraya sokma çabanızın altında ne var? Orada ihale almak için çabalayan tüm Ak Partili arkadaşlara söylüyorum: Salda Gölü’ne dokunmayın, milletin kendisi oraya sahip  çıkar” dedi.

“Akıllara ziyan bir eylem, vazgeçilmeli”

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ise “Bu teklifin, bu vaadin bir seçim yatırımı olduğu aşikar. Salda Gölü, Salda Gölü Türkiye’nin en derin ve temiz göllerinden biri. Yaklaşık 110 kuşa ev sahipliği yapmakta ki bunun 75’i Bern Sözleşmesi’ne göre koruma altında. Burada bir festival etkinliği yapmak bizlere göre doğaya yapılacak bir katliamdır, akıllara ziyan bir eylemdir. Bu yüzden, bundan vazgeçilmesini istiyoruz” dedi.

Eleştirilere yanıt veren AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise millet bahçesi ile göl çevresinde kontrolsüz yapılaşmanın önüne geçilmesini amaçladıklarını ileri sürdü. Gölün, “özel çevre koruma bölgesi” ilan edileceğini söyleyen Muş, “Daha sıkı bir koruma tedbiri uygulanacak. Geçen sene 500 bin kişi gölü ziyarette bulundu. Bütün çabalara rağmen çadırlar, derme çatma yapılar oraya kuruluyor. Bunların kanalizasyonu yok. Arabayla kıyıya kadar geliniyor. Bakanlığın yapmaya çalıştığı gölü korumak. Kontrol altına alınmaya çalışılan, korunmaya çalışılan gölün kendisidir. Gölün, bu doğa harikasının o beyazlığını, kumsallarını, güzelliğini sürdürmek için bakanlık gereken çabayı gösterecektir. Amaç kesinlikle Salda Gölü’nün imara açılması değildir, kontrolsüz bir yapılaşmanın önüne geçilmesidir” diye konuştu.

Sendika.Org