PSAKD: Songül Tunçdemir ve Tarık Kaya serbest bırakılsın

PSAKD önceki dönem Malatya ve Kartal Şube başkanlığı yapan Songül Tunçdemir ile Malatya Şube kurucularından Tarık Kaya’nın tutuklanması protesto edildi

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi ve şubeleri, derneğin Malatya ve Kartal Şube başkanlıkları görevinde bulunan Songül Tunçdemir ile Malatya Şube kurucularından Tarık Kaya’nın tutuklanmasını protesto etti.

PİRHA’nın haberine göre PSAKD Genel Merkezi’nde yapılan açıklamaya siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra birçok Alevi kurumu da destek verdi. Basın metnini okuyan PSAKD Genel Sekreteri Onur Şahin, iktidarın tüm muhalif kesime dönük baskı, sindirme ve tehdit politikası yürüttüğünü söyledi. Şahin, söz konusu suçlamaların asılsız ve uydurma olduğuna vurgu yaparak şöyle devam etti:

“Bu haksız ve keyfi kararı kabul etmiyoruz”

Kaya ve Tunçdemir, keyfi bir kararla tutuklandılar. Mahkeme ilk başta adli kontrol şartıyla serbest bırakma kararı vermesine rağmen savcılığın itiraz edip ısrarlı bir şekilde mahkemeyi baskı altına alması sonucu arkadaşlarımız hakkında tutuklama kararı verildi.
Bu tamamen hukuksuz ve keyfi bir karardır. Çok özel durumlarda verilmesi gereken tutuklama kararları artık rutin bir hal almış ve iktidarın muhalif kesimler üzerinde bir cezalandırma yöntemi haline gelmiştir. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak canlarımızın hiçbir dayanağı olmayan asılsız ve uydurma suçlamalarla tutuklanmalarını kınıyoruz. Bu bir zulümdür. Bu bir hukuk katliamıdır. Alevi örgütlülüğünü tecrit etmeye ve zayıflatmaya dönük korkutma ve sindirme politikalarının Alevileri kendi örgütlerinden uzak tutarak örgütsüz, dağınık, atomize ve parçalanmış bir topluluk haline getirmeyi amaçladığının fazlasıyla farkındayız. AKP iktidarı kendisine karşı duran bütün muhalif kesimleri benzer yöntemlerle korkutmaya, sindirmeye ve yıldırmaya çalışarak ilerici demokrat tüm muhalif kesimleri örgütsüz hale getirerek dağıtmaya çalışmaktadır. Tutuklanan arkadaşlarımız hem Pir Sultan Abdal örgütlülüğümüzde hem de emekçi memurların sendikal demokratik hak mücadelelerinde en ön saflarda yer almışlardır. Bu şekilde hedef alınmalarının asıl sebebi de bu direngen ve mücadeleci duruşlarıdır. Soruşturma dosyasındaki  uydurma ve saçma suçlamalarla bu gerçeğin üzerini örtemezsiniz. Songül Tunçdemir ve Tarık Kaya canlarımıza dönük bu haksız ve keyfi kararı asla kabul etmiyoruz. Bulunduğumuz ve sesimizin duyulabileceği her yerde arkadaşlarımıza dönük bu haksızlığı teşhir edeceğimizi ilan ediyoruz. Gerçek adalet yerini bulup arkadaşlarımız serbest bırakılıncaya kadar örgütlü olduğumuz bütün alanlarda örgütümüzle ve halkımızla birlikte bir adalet mücadelesi başlatacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz. Bütün canlarımızı, dostlarımızı ve yoldaşlarımızı da bu adalet mücadelesini bizlerle birlikte omuz omuza, yan yana vermeye davet ediyoruz. Baskılar, gözaltılar ve tutuklamalar bizleri yıldıramaz! Songül Tunçdemir ve Tarık Kaya serbest bırakılsın.

Sendika.Org