“Peri Bacaları’nı göremeyelim diye beton bacalar dikiliyor, tarih katliamı yapılıyor”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Şube Başkanı Karakuş, Nevşehir Göreme’de bulunan Peri Bacaları’nın yanına inşaat yapılmasına tepki gösterdi ve yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi daha önce üzerine beton dökülerek merdivenler inşa edilen UNESCO Dünya Mirası listesindeki Kapadokya’da, bu sefer de Göreme’de Peri Bacaları’nın yanına inşaat yapılmasına tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, doğa, tarih ve kültür düşmanı zihniyetin her yıl yaklaşık 2 milyon turistin ziyaret ettiği bir turizm beldesi Göreme’yi rant uğruna katlettiğini söyleyerek daha önce de kayaların üzerine beton dökülerek merdivenler inşa edildiğini, restorasyon çalışmalarında da doğal dokuya ciddi zarar verildiğini hatırlattı.

Şimdi de Peri Bacaları’na zarar verecek şekilde inşai çalışmalar yapıldığını söyleyen Karakuş “İnşaat duvarında ise ‘Denetimi Göreme Belediye Başkanlığı tarafından yapılıyor’ tabelasının asılı olması ise içler acısı bir durumdur. Tarihi ve doğayı koruması gereken kamu kurumu bu şekilde denetim yapıyorsa ağlanacak haldeyiz” dedi.

“Suç duyurusunda bulunacağız”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Nevşehir’de yaşanan doğa ve tarih katliamına karşı sessiz kalmayacaklarını ifade eden Karakuş sözlerine şöyle devam etti:

Göreme’de Peri Bacaları’nı göremeyelim diye beton bacalar dikiliyor. Sonrada AKP çevreye saygılı yerel yönetimlerden bahsediyor. İnşaata izin veren belediye ve Koruma Kurulu kararlarının iptali için yargıya taşıyoruz. Sorumluluğu bulunan ve buna izin veren Göreme Belediyesi, Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri dahil, tüm yetkililer hakkında TCK m. 257 uyarınca görevi kötüye kullanma ve 2863 sayılı Kanuna muhalefetten, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız.

Sendika.Org