Oya Ersoy, Kartal’da çöken binayı sordu: “Herhangi biri ya da kurum hakkında soruşturma yapılacak mı?”

HDP Milletvekili Ersoy, İstanbul Kartal’da çöken 7 katlı binayı Meclis’e taşıyarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Herhangi biri ya da kurum hakkında soruşturma yapılacak mı?” diye sordu

İstanbul Kartal’a bağlı Orhantepe Mahallesi’nde bulunan 7 katlı bina çöktü. Son olarak ölü sayısının 21’e yükseldiğinin açıklanmasının ardından HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, soru önergesi vererek “Ülkedeki tüm yapıların fen ve sağlık şartlarına uygun olması devletin yükümlülüğü altındadır ve bu yükümlülük devredilemez” dedi.

Ersoy; 1999 Marmara depreminin üzerinden geçen 20 yıla rağmen afet yönetmeliği yetersizliğinin ve imar affı politikalarının bugün 21 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olduğuna dikkat çeken Ersoy, Kartal’da yaşanan faciaya konu olan yapı için imar barışı başvuru yapılmış olduğunu hatırlattı.

Ersoy sözlerinin devamında şunları belirtti:

Bu acı olayın özellikle seçim zamanları çıkan kaçak yapılaşmayı teşvik eden imar affı politikalarının sonuçlarını ortaya koymuştur. İmar affıyla, ‘ülkedeki tüm yapıların fen ve sağlık şartlarına uygun olması devletin yükümlülüğü altındadır ve bu yükümlülük devredilemez’ hükmü, Anayasaya ve diğer kanunlara aykırı olarak yapı maliklerine devredilebilmiştir. İmar affı politikası bu seçim döneminde de ‘imar barışı’ olarak af yasalarında rastlanmayan ölçüde geniş bir kapsamı içererek gündeme gelmiştir. Kartal faciasına konu olan yapının imar barışından yararlanması için başvuru yapıldığı bilinmektedir.

Ersoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları sordu:

  • Yapının 1992 yılında 5 katlı olarak yapı ruhsatına sahip olduğu ve son 3 katın ruhsatsız olarak inşa edildiği bilinmektedir. Ruhsatsız inşaatın sorumluları; yapanlar, göz yumanlar, gerekli denetimi yapmayanlar araştırılacak mı?
  • Kartal’da çöken bina gibi İstanbul’da imar affından yararlanan kaç bina bulunmaktadır?
  • Para toplama gayesi ile yapılan “imar barışı”na “denetim” eşlik etmekte midir?
  • Kaçak yapılaşmayı teşvik eden imar affı politikalarının sonuçlarının sorumluluğunu hangi kurum üstlenecektir?
  • Kartal’da yaşanan yıkımda sorumluluğu olan herhangi biri/kurum hakkında soruşturma yapılacak mıdır?
  • Bir bina yıkımında trafiğin kilitlenmesi, yaratılan kaos, kurtarma çalışmalarındaki eksiklik ne göstermektedir? Yapının çökmesinden hemen sonra afet yönetiminin yetersizliğinde sorumluluğu olan herhangi bir kurum hesap verecek mi?
  • Her gün “deprem” beklentisi haberleri yapılan İstanbul için gerçek bir afet yönetimi” planı var mıdır?
  • İstanbul’un deprem toplanma alanlarına ne oldu? İktidar tarafından 450 orta büyüklükte toplanma alanının 270 tanesi neden ve hangi yasal gerekçe ile AVM ve lüks konut projelerine ayrıldı? Herhangi bir deprem anında halkın nerelerde toplanması planlanmaktadır?

Sendika.Org

İlgili haberler: