Oya Ersoy, Bakan Selçuk’a sordu: KPSS birincisini eleyip ALES sonuncusunu seçerken kriteriniz ne?

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, KPSS’de Türkiye birincisi olan Deniz Eren Demir’in başarısız kabul edildiği mülakat sonuçlarını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun akrabasının ALES’te başarısız olsa da Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi tarafından kabul edilmesi 5 Şubat’ta basına yansıdı. Puanların gösterildiği liste ise rektörlüğün talebi ile mahkeme tarafından erişime kapatılmıştı. 

Olayın yaşanmasının ardından henüz kısa bir zaman geçmişken KPSS’de Türkiye birincisi olan Deniz Eren Demir adındaki bir öğretmen mülakatta elendi.

“Kriteriniz ‘bakan akrabası olmak’, ‘babasının AKP il ya da ilçe yönetimlerinde olması’ mı?”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy da “Yurttaşların bir kısmı çalışma yaşamından yani toplumsal alandan tecrit edilmektedir. Yurttaşlık hakkı ortadan kaldırılmamalıdır” sözleri ile yaşananlara tepki gösterdi.

Ersoy Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde yüksek lisansa kabul kriterleri arasında “bakan akrabası olmak”, “AKP’li iş adamının oğlu ile evli olmak”, “babasının AKP il ya da ilçe yönetimlerinde olması” gibi kriterlerin yer alıp almadığını sordu.

Ersoy’un, Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorular yer aldı:

  • Kamu kurumlarında görev yapmak için KPSS’nda, Yüksek lisans yapabilmek için ALES’nda alınan puanların bir önemi var mıdır? Yoksa, Bakanlığınız tarafından bu sınavların kaldırılması düşünülmekte midir?
  • Kamu kurumlarında görev yapmak ve yüksek lisans programlarına kayıt olabilmek için söz konusu sınavlarda başarılı olmak dışında hangi özelliklere sahip olmak gerekmektedir?
  • Mülakat sınavları hangi bilimsel kriterlerle yapılmaktadır? Mülakat puanları güvenlik soruşturması sonucu mu verilmektedir?
  • Mülakat sınavlarının kayıt altına alınmadığı, tutanak vb. yazılı herhangi bir belge olmadığı da düşünüldüğünde; mülakat sınavına giren bir kişi başarılı olduğunu nasıl kanıtlayacaktır? İdarenin keyfiyeti nasıl engellenecektir?
  • Mülakat sistemi ve güvenlik soruşturmaları; iktidar partisinden olmayan, onlar gibi düşünmeyen ya da iktidarın onay vermediği kesimleri elemek için mi kullanılmaktadır?
  • Şeyda Çavuşoğlu’nun, toplamda 45 puanla 5 kişilik asil listede yer aldığı programın yedek listesinde 51-54 puan alan adayların olduğu, 58-60 arası puan alan çok sayıda adayın ise yedek listede dahi yer almadığı doğru mudur?
  • Yüksek lisansa kabul kriterleri arasında “bakan akrabası olmak”, “AKP’li iş adamının oğlu ile evli olmak”, “babasının AKP il ya da ilçe yönetimlerinde olması” yer almakta mıdır?
  • “Sulh Ceza Hakimliği”nin görevi ve “erişim yasağı” mekanizmasının işlevi gerçekleri kamuoyundan saklamak mıdır?

Sendika.Org