“Okumak özgürleştirir” diyenler Antalya’da bir araya geldi

“Okumak özgürleştirir” şiarıyla, yedi bölgede yedi kitaplık kurmak hedefiyle dayanışma kampanyası başlatan Halkevleri, Antalya’da şiir gecesi etkinliği düzenledi

Antalya Sokakları’nın haberine göre, “Okumak özgürleştirir” şiarıyla, yedi bölgede yedi kitaplık kurmak hedefiyle dayanışma kampanyası başlatan Halkevleri, Antalya’da şiir gecesi etkinliği düzenledi. Yivli Cafe’de gerçekleşen etkinliğe çok sayıda edebiyatsever katılırken, etkinlikte evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Hakan Yeşilyurt şiir ve şarkılarıyla anıldı.

Antalya Halkevi yöneticilerinden Yasemin Aydemir’in yaptığı açılış konuşmasında, kurulduğu yıllardan itibaren Halkevleri’nde birçok insanın okuma ve yazma öğrendiğini, birçok yazar ve şairin de edebiyata adım atmasına vesile olduğunu söyledi. Yasemin Aydemir, bu geleneği devam ettirerek okuma ve paylaşma seferberliği başlattıklarına vurgu yaptı.

Etkinliğe katılan, CHP’den Antalya Belediye Meclis üyesi adayı olan şair ve yazar Özlem Şahin, 2001 yılında ilk şiir kitabını çıkardığını, ardından bir roman çıkardığını ve son olarak da kardeşi ile birlikte Hacı Bektaş-ı Veli’nin hayatını anlatan ortak bir kitap yazdıklarını ve insanların kitap kokusundan uzaklaştığını, şiir kitaplarının artık eskisi kadar basılmadığını ve insanlar tarafından okunmadığını belirti. Yazar Özlem Şahin sözlerine, on sekiz yıldır kitaplarını kendi bastığını ve sırt çantasını doldurduğu kitaplarıyla kafeleri gezip, insanları okumaya teşvik etmek için yüz yüze görüşmeler yaparak yaklaşık yüz bin okuyucuya ulaştığını dile getirdi. Söyleşi sonrasında Hakan Yeşilyurt’a ithafen şiirlerini seslendirdi.

Özlem Şahin’in söyleşisi sonrasında, Ferhat Başbağ – Duygu Başbağ ve Cesim Demir – Seçil Demir’in eşliğinde müzik dinletisi gerçekleşti. Etkinliğe katılanların getirdiği kitaplar, oluşturulacak kitaplıklar için toplandı.

Sendika.Org