Manisa’da jeotermal kuyusu patladı, çevreciler bir araya geldi: “İnsan sağlığı ve bağlar için büyük tehdit”

Manisa’nın Alaşehir ilçesinin Toygar Mahallesi’nde patlayan jeotermal kuyusu ile ilgili Salihli ve Sarıgöl’den Toygar Mahallesi’ne giden çevreciler “Yetkililerden beklentimiz akan bu eriğin derhal durdurulması ve Manisa’da bu tür olaylara davetiye çıkaran yeni kuyuların açılmasına izin verilmemesidir” dedi

Manisa’nın Alaşehir İlçesi’nin Toygar Mahallesinde patlayan jeotermal kuyusu ile ilgili Salihli ve Sarıgöl’den Toygar Mahallesi’ne gelen çevreciler burada basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali ihsan Ülgen ve Sarıgöl Çevre Derneği’nden Av. Mefaret Ünlü Tez,  Salihli Çevre Derneği Başkanı Zülal Kiraz ve yöneticiler, Salihli Kabazlı köylüleri,TURÇEP, Turgutlu YAŞADER, CHP Alaşehir İlçe Başkanı, CHP Manisa Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı, Sarıgöl Üzüm Kooperatifi Başkanı Yusuf Tüfekçi basın toplantısında hazır bulundu.

Basın açıklamasını okuyan Salihli Çevre Derneği başkanı Zülal Kiraz, Toygar Mahallesi Çayiçi mevkiinde bulunan Jeotermal kuyusunda meydana gelen patlama ile, yeraltından dakikada 100 debi hıza sahip akışkanın özel bir araziye aktığını belirterek,

“Akışkan bütün araziyi kaplamıştır. İçeriğinde bulunan zehirli mineraller ve kimyasallar, mevcut toprağın bünyesine emilmiştir. Bu emilimin etkisi ilerleyen günlerde, hem arazide, hem de komşu arazilerde çeşitli zararlı etkilere sebep olacaktır. Bunları hep birlikte göreceğiz” dedi.

Zararlı etkilerin verimli, bereketli ve ekonomik değeri yüksek olan tarım arazileri üzerinde görülmesinin “çok acı” olduğunu kaydeden Kiraz, “Bu topraklardan ekmek yiyen, gelecek kuran insanlarımız için yok edici etkilerdir. Atatürk ‘Köylü milletin efendisidir’ derken onun üretime olan katkısının altını çizmiştir.Efendi olmak üretmekten geçer.Biz de üreticimizin, köylümüzün üretici gücünün yok olmaması için, bu değerlerimize sahip çıkmak için buradayız” diye konuştu.

Öte yandan Toygar’da meydana gelen jeotermal patlama ile ilgili olarak Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi’nce yapılan açıklamada, Manisa’da jeotermal çevre felaketinin yaşandığı belirtilerek şu görüşlere yer verilmişti:

Manisa’nın Alaşehir İlçesi Toygar köyü çay içi mevkinde bulunan jeotermal kuyuda meydana gelen patlamadan sonra yer altından dakika da 100 debi eriyik araziye akmaya başladı. İnsan sağlığı ve bağlar için büyük tehdit olan eriyik, içinde başta bor ve bir çok ağır metali barındırmaktadır. Gediz nehrinin kolları olan Sarıkız deresi ve Alaşehir çaylarına akmaktadır, yeraltı sularına karışmaktadır. Tehlikenin boyutları Alaşehir’i aşmış tüm Manisa ilini tehdit eder hale gelmiştir.İzmir’in içme suyunun büyük bölümünün Manisa’dan sağlandığı düşünüldüğünde olayın boyutları daha da artmaktadır. Yetkililerden beklentimiz akan bu eriğin derhal durdurulması ve Manisa’da bu tür olaylara davetiye çıkaran yeni kuyuların açılmasına izin verilmemesidir.

Kaynak: BirGün