Kitap ve süreli yayınlarda KDV oranının sıfıra inmesi okuru etkilemeyecek

Can Yayınları’nın sahibi Can Öz kitapta ve süreli yayında KDV oranını sıfıra düşürecek diye duyurulan uygulamanın okura yansımayacağını söyledi

Tayyip  Erdoğan, TBMM’de görüşülecek kanunla kitapta ve süreli yayında KDV oranını sıfıra düşüreceklerini duyurmuştu. Can Yayınları’nın sahibi Can Öz ise bu uygulamanın okura yansıyacak bir indirim olmayacağını söyledi.

Öz sosyal medya hesabı Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda “Kitap ve dergide KDV sıfırlandı diye bahsi geçiyor. Bu doğru bir bilgi değil. Kitap ve dergide KDV aynen duruyor. Uygulama, sadece yayıncıya KDV istisnası sağlıyor. Bomboş, hiç bir işe yaramayan bir uygulama bu” ifadelerini kullandı.

“Kitabın raf fiyatında bir değişiklik olmuyor”

Uygulamaya göre, yayıncının elindeki kitabı KDV’siz fiyatla kitapçıya verdiğini, ama kitapçının okura KDV ekleyerek sattığını söyleyen Öz “Sonuçta kitabın raf fiyatında bir değişiklik olmuyor. Yayıncıya KDV iadesi alana kadar bir minik finans avantajı sağlıyor. O kadar” dedi.

“Kitap ve dergide KDV’nin tamamen kaldırılma”

Öz okurun kitapları KDV’siz alabilmesinin ancak yayınevinden direkt kitap almasıyla mümkün olacağını söyledi:

Üstelik yayıncı kitabı KDV’siz sattığı, kitapçı ise üzerine tekrar KDV ekleyerek sattığı için dağıtım sistemi allak bullak olmuş durumda. Herkesin aklı karmakarışık. Okurun KDV’siz kitap alması ancak yayıncıdan direkt kitap alırsa mümkün.

Öğrendiğimize göre buna da çare bulunmuş. Yakında gelecek bir uygulamada 100 TL altındaki satışlar yine KDV’li olacak. Dolayısıyla okura yansıyacak bir indirim imkansız hale geliyor. Ne yapılıyor, neden yapılıyor anlamak mümkün değil.

Sadece yayıncıya KDV istisnası gibi saçma sapan bir uygulama yerine, kitap ve dergide KDV’nin tamamen kaldırılması ancak bu durumu çözer. Aksi halde bürokratik bir kaos yaratılmış ve okur da aldatılmış oluyor ve bunun kimseye bir faydası yok.

Sendika.Org