Kentsel dönüşüm yol haritası: Konuttaki krizin ve rant politikasında ısrarın ilamı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıkladığı yol haritasına göre; müteahhitler “kendi kentsel dönüşümlerini” yapabilecek ama aynı zamanda ihtiyaç kadar konut üretilecek ve hiçbir inşaat yarım kalmayacak! Dönüşüm hedefi ise bir yılda %40 azaltıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Green Park Oteli’nde düzenlenen Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem Tanıtım Toplantısı’nda Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ni açıkladı.

Kurum’un açıkladığı strateji belgesi, hem inşaat-konut sektöründeki krizi hem de iktidarın rant politikalarındaki ısrarı ile beraberindeki çelişkileri gözler önüne serdi.

“Kentsel dönüşüm, terör kadar önemli”

“Kentsel dönüşüm, terör kadar önemli bir konudur” diyerek konuşmasına başlayan Kurum, başkanlık sistemiyle birlikte projelerin daha hızlı hayata geçirileceğini söyledi.

Her belediyenin, kente özgü, strateji belgeleri hazırlayacağını ve bakanlığa sunacağını belirten Kurum, bu belgelerin “kentsel dönüşüm anayasası” işlevi göreceğini, üst ölçekli planların, mekânsal stratejik planların bu doğrultuda hazırlanacağını ifade etti.

Müteahhit kendi kentsel dönüşüm projesini yapacak ama inşaatlar da yarım kalmayacak!

Bir yandan belli kriterleri sağlayan müteahhitlerin kendi kentsel dönüşüm uygulamalarını yapabileceğini dile getiren Kurum, diğer yandan ise “Bundan böyle ihtiyaç kadar konut üretilecek. Artık hiçbir inşaat yarım kalmayacak. Kentsel dönüşümden dolayı hiçbir vatandaşımız mağdur olmayacak” iddialarında bulundu.

Müteahhitlerin kendi projelerini beslerken, inşaat-konut sektöründeki balonun nasıl söndürüleceği, konut fazlasının nasıl giderileceği ve inşaatların nasıl yarım kalmayacağının yanıtı ise verilmedi.

Bakanlar değişti, kriz patlak verdi, hedef %40 azaldı

“Yıllık en az 300 bin konut dönüştürme hedefi koyduk. Bunun 30 bin konutunu, yani yaklaşık %10’unu bakanlığımız eliyle yürüteceğiz” diyen Kurum, kalan 270 bin konut için belediyelere ve özel sektöre çağrıda bulundu, finansal destek vaat etti.

Murat Kurum’un selefi Mehmet Özhaseki, tam bir yıl önce, 7 Şubat 2018’deki konuşmasında yılda 500 bin konutun yeniden üretileceğini iddia etmişti.

İktidarın hedefini %40 oranında azaltması da sektördeki krizin bir başka verisi olarak kayda geçti.

Sendika.Org