Kadın Savunma Ağı 14 Şubat öncesinde sokakta: “Eşitlik yoksa aşk da yok”

Kadın Savunma Ağı, 14 Şubat’a giderken Ankara’da önce metro altında bulunan Sanat Durağı’nda sonrasında Atatürk Bulvarı’nda şarkılarını söyledi “şıpsevdi” kartları dağıttı ve “Eşitlik yoksa aşk da yok” dedi

Kadın Savunma Ağı, 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken dün (10 Şubat) “Eşitlik yoksa aşk da yok” diyerek önce Ankara’da metro altında bulunan Sanat Durağı’nda sonrasında da Atatürk Bulvarı’nda “Bize neler neler öğrettiler sevdalar üstüne/ Aldatıldık aldatıldık sevda böyle değil” şarkısını söyledi. Kadınlar bu sırada hazırlamış oldukları “şıpsevdi” kağıtlarını çevredeki insanlara dağıttı. Kağıtlarda “Aşk olmasa da olur, yalnız da eksik değiliz”, “Aşk güvenli ve eşit ilişki kurabilmektir” şekliden notlar yer alıyordu.

Atatürk Bulvarı’nda kısa bir açıklama yapan kadınlar, insanların Sevgililer Günü nedeniyle sürprizler hazırladıklarına dikkat çekerek “Erkek egemen sistemin ara sıra uzattığı şekerler olan ‘özel günler’ adeta kadınlara nefes durağı olarak sunuluyor. Ancak yıllardır söylediğimiz gibi diyoruz ki ‘Eşitlik yoksa aşk da yoktur'” dedi.

“Kadınlar gerçek nefes durağı feminist harekettir”

Kadınlar yıllar boyunca işyerlerinde, kampüslerde, meydanlarda, evlerinde erkek şiddetine ve erkek egemen sisteme karşı mücadele ettiklerini belirterek “Bizler sevdanın bu olmadığını, böylesini kabul etmediğimiz, buradan tekrar haykırıyoruz. Bize anlatılan masalları kabul etmiyoruz, öldüren sevgi istemiyoruz. Kadınların gerçek nefes durağının ise feminist hareket olduğunu görüyoruz” dedi.

Kadınlar, “aşktan kadınlara düşen pay”ın bulunduğu Aşk Kutusu’ndan çıkardıkları deterjan ve mutfak önlüğüyle erkek egemen sistemi ve kadına yüklediği toplumsal cinsiyet rollerini teşhir ettikten sonra tekrardan “Aldatıldık” şarkısını söyleyerek eylemlerini sonlandırdı.

Sendika.Org/ Ankara