İSİG Meclisi İzmir’de ilk adımını attı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi çalışmanın İzmir ayağını oluşturmak için TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi’nin çağrısıyla  gönüllüleri ile bir araya geldi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi İstanbul, Kocaeli ve Ankara’dan sonra çalışmanın İzmir ayağını oluşturmak için TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi’nin çağrısıyla  gönüllüleri ile bir araya geldi.

Tepekule Kongre Merkezi’nde bir araya gelen katılımcılar, İzmir gibi önemli bir işçi havzasında işçi sağlığı ve iş güvenliği için İSİG Meclisi’nin önemli bir mücadele dinamiği olacağı fikrinde ortaklaştı. Toplantının çağrıcılarından Kimya Mühendisleri Odası, İSİG Komisyonu Başkanı Tarık Karayel açılış konuşmasında bugün işçi sınıfı açısından en önemli sorunun işçi sağlığı olduğunu dile getirerek işçi ölümlerinin önlenmesinin sınıf açısından hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan İstanbul İSİG Meclisi kurucularından Erkan Arslan konuşmasında meclisin tarihsel gelişimini, ilkelerini ve üç ilde yürütülen çalışma deneyimlerini aktardı.

İlk olarak 2012’de İstanbul’da kurulan İSİG Meclisi’nin,  2017’de Kocaeli’de, 2018’de Ankara’da kurularak çalışmalarını yaygınlaştırdığını vurgulayan Arslan “İş cinayetleri sıralamasında ilk 4’te yer alan İzmir’de işçi sağlığı ve iş güvenliği adına bir çalışma başlatılması ve İSİG faaliyetlerinin yaygınlaşıyor olması sınıf hareketi açısından önemli bir adım olarak değerlendirilmeli. Yılda binleri bulan iş cinayetlerini önlemek sadece burada bulunanların değil, sendikaların, meslek odalarının, emekten yana olan tüm kurumların ve sınıfın ortak sorumluluğudur. İşçi sınıfının kurtuluşu kendi eseri olacaktır” dedi.

İzmir meclisinin organlarını, işleyişini ve hedeflerini belirlemek adına ikinci toplantının 16 Şubat’ta gerçekleştirilmesi kararlaştırılarak toplantı sona erdi.

Sendika.Org