Soylu konuşadursun: HDP’liler İstiklal Caddesi’nde yürüdü

HDP milletvekillerinin Leyla Güven’e destek için ilan ettiği Taksim yürüyüşü polis engeli ile karşılaştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tehditleri sonrası polis HDP’lilerin bulunduğu otelin girişini kapatarak yürüyüşe izin vermeyeceği söyledi. HDP’liler polis ablukasına rağmen ara sokaklardan İstiklal Caddesi’ne ulaştı

HDP Hakkâri Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in “Abdullah Öcalan’a dönük tecridi protesto etmek için” başladığını duyurduğu açlık grevi eylemi 100. gününe yaklaşıyor. HDP ,“tecrite karşı” İstiklâl Caddesi’nde yürüyüş yapacağını duyurdu.

Ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  dün yaptığı açıklamada HDP’li vekilleri tehdit ederek “Güya milletvekilleri yürüyüş yapacaklarmış sağda solda. Sizi yürüten adam değildir” ifadelerini kullandı. Polisin ablukaya aldığı İstiklâl Caddesi’nin HDP’lilerin yürüyüşünün saat 11.30’da başlaması bekleniyordu. Ancak Polis, HDP’lilerin bulunduğu otelin çıkışını kapattı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, otelin önünde herhangi bir açıklama yapmayacaklarını, İstiklâl Caddesi’ndeki yürüyüşün ardından Galatasaray Lisesi önünde açıklama yapacaklarını söyledi. Buldan’ın açıklamasının ardından HDP’liler ile polis arasında yürüyüş için görüşmeler başladı.

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran yürüyüşe katılmak için Taksim’de bulunuyor. Soylu’nun açıklamalarının ardından yürüyüşe bütün milletvekillerinin katılması bekleniyor.

Polis: Size izin verirsem aylardır yaptıklarımı nasıl açıklayacağım?

Polis de 18 Ağustos’tan beri İstiklâl’de yürüyüş ve eyleme izin verilmediğini belirterek, “Size izin verirsem, aylardır yaptıklarımı nasıl açıklayacağım” dedi, “Biz yasaları uyguluyoruz; ben yapmıyorum ki yasaları, siz yaptınız” diye ekledi.

Yapılan görüşmeler sonucunda HDP milletvekilleri, Gümüşsuyu’na doğru yöneldi ancak polis buradan yürüyüşe izin vermeyeceğini bildirdi. 

HDP’liler oturma eylemine başladı

Polis ile yapılan görüşmeler sonrasında bir sonuç alamayan HDP eş genel başkanları ve milletvekilleri otel önünde bir açıklama gerçekleştirdi. Sezai Temelli’nin gerçekleştirdiği açıklama sonrası yürüyüşlerine izin verilmeyen HDP milletvekilleri oturma eylemine başladı. Temelli açıklamasında “Türkiye, tecrit ve abluka altındadır. Bugün Taksim Meydanı’nda bu abluka, bu hukuksuzluk kendini teşhir etmiştir. Tecrit insan haklarını yok saymaktır. Leyla güven açlık grevinin 96’ıncı gününe kadar bunu dile getirdi” ifadelerini kullandı.

Pervin Buldan ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tehditlerine şu sözlerle yanıt verdi:

Bizler 40 yıldır bu mücadeleyi ediyoruz. Özgürlük, barış ve demokrasi mücadelesini İçişleri Bakanı’ndan öğrenmedik. Geçmişte de bu ülkeyi yönetenler bize aynı şekilde davrandılar ama biz hiç bir zaman ilkelerimizden taviz vermedik.

Sendika.Org