HDP’den tecride karşı İstanbul’da kitlesel miting

HDP’nin Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek ve açlık grevi eylemini sürdüren Leyla Güven’le dayanışmak için Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda düzenlediği mitinge binlerce kişi katıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü’nün, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek ve tecride karşı 88 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven ile tutuklulara destek amacıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir miting düzenledi. “Emek, barış, adalet için buluşuyoruz” sloganıyla gerçekleştirilen mitinge binlerce kişi katıldı.

Mezopotamya Ajansı mitingden şu notları paylaştı:

* Miting öncesi alana çıkan tüm yollar polislerce bariyerlerle kapatıldı. Mitingin yapıldığı Bakırköy Özgürlük Meydanı’na çıkan tek cadde olan İncirli Caddesi’nin etrafı da bariyerlerle kapatılıp, çevresine onlarca TOMA ve zırhlı araç konuşlandırıldı. Mitinge katılanlar arama noktalarında uzun süre bekletildi.

* Arama noktalarında yurttaşlar, sloganlar eşliğinde alana girdi.

* Alana ilk girişten, mitingin sonuna kadar “Bê Serok jîyan nabe”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları susmadı.

* Tutuklu siyasetçilerin fotoğrafları da alanda yerini aldı. Fotoğraflar bir süre sonra platformun önüne konuldu.

* “Leyla Güven haklıdır. Mutlak tecrit kaldırılmalıdır”, “Tecridi kır, faşizmi parçala” ve “Barışa tecrit uygulanamaz” pankartlarının taşındığı alanda gençlerin çoğunlukta olması dikkat çekti.

* Miting alanının yetersiz kalması üzerine kitle İncirli Caddesi’nde toplanmaya başlandı. Miting alanına giremeyenler için yer açılması için sık sık anonslar yapıldı.

* Genç kadınlar da “özgür yaşam özgür kadınla mümkündür” pankartı açtı.

Mitinge Balıkesir, Bursa, Edirne, Kocaeli gibi çevre kentlerden de katılımlar oldu.

* Alanda yapılan konuşmalarda, Türkiye’nin demokrasisi ve barışı için İmralı’daki tecridin bir an önce kaldırılması vurgusu yapıldı.

* 88 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Leyla Güven ilk defa bir mitingde halka seslendi. Birkaç dakikalık Güven’in konuşması sırasında alan sessizliğe büründü. Güven, “Hepinizi Amed zindanının direniş ruhu ile selamlıyorum. İyi ki varsınız. Yaşasın halkların kardeşliği” dedi.

* Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde 50 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan tutuklular da mitinge kısa bir mesaj gönderdi. Mesajda, “Direnişimiz mutlaka kazanacak” denildi.

Sendika.Org