HDP’den Meclis’te Barış Nöbeti: “Leyla’yı ve arkadaşlarımızı yaşatmak borcumuzdur”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Leyla Güven’i yaşatmanın borçları olduğunu söyledi, kamuoyuna ve hükümete çağrı yaptı. HDP grubu beş dakikalık toplantı sonrası Meclis’te bir günlük Barış Nöbeti başlattı

HDP Meclis Grubu, haftalık olağan grup toplantısını sadece beş dakika yaptı. Toplantıda Eş Genel Başkan Pervin Buldan kısa bir konuşma yaptı.

Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılması için yaptığı açlık grevi eyleminin 90. gününde olan Leyla Güven’in ve açlık grevlerindeki 315 mahpusun yaşam için, umut için, barış için, kardeşlik için eylemde olduğunu belirten Buldan, “Leyla’yı ve tüm arkadaşlarımızı yaşatmak bu ülkenin borcudur. Vicdanlarımızın minnet borcudur bu. Milyonlar hep birlikte Leyla olursak Leylaları ve barışı yaşatırız” dedi.

Buldan, kamuoyuna ve hükümete peş peşe çağrılar yaptı:

Leyla’yı ve açlık grevindeki tüm arkadaşlarımızı yaşatmak için Leyla’nın sesine ses verelim, nefesine nefes olalım. Tecrit karanlığının Leyla’yı bizlerden, yaşamdan kopartmasına izin vermeyelim. Leyla’nın yaşamı ülkenin yaşamıdır. Barışın yaşamasıdır. Yarın çok geç olmadan bu yaşama sahip çıkalım. Leyla’nın yaşamında yeni yaşamı kuralım.

Dünyanın duyduğu bu sese kulak tıkamaktan artık vazgeçin. Ortak geleceği yok etmeyin. Halkların barış umudunu söndürmeyin. Bu hukuksuzlukta artık ısrar etmeyin. Unutmayın; adalet bir gün size de lazım olur. Yol yakınken bu yanlıştan dönün. Tecride derhal son verin.

Buldan, Leyla Güven ile dayanışma amacıyla Meclis Genel Kurulu’nda bir günlük Barış Nöbeti tutacaklarını söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Sendika.Org