“Halkevleri 87 yaşında, umut dimdik ayakta”

Halkevleri, kuruluşunun 87. yılını Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, Füsun Kavalcı’nın küratörlüğünü yaptığı “Bir Dokuz Üç İki… Bir Sofra Kuruldu” sergisiyle başlayan etkinliklerle kutluyor

Halkevleri’nin “Geleceğe Yürüyoruz” sloganıyla 87. yaşını kutladığı etkinlikler, dün Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM) Osman Hamdi Bey Sergi Salonu’nda yapılan kokteyl ve küratörlüğünü Füsan Kavalcı’nın yaptığı “Bir Dokuz Üç İki… Bir Sofra Kuruldu” sergi açılışıyla birlikte başladı. Açılışa HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri  Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı İbrahim Kara,  HDP Ankara İl Örgütü Eş Başkanı Zeyno Bayramoğlu ve HKMO Ankara Şubesi Başkanı Hüseyin Arkan da katıldı.

“Halkevleri  demokrasi ve barış demektir”

Açılış kokteylinde Evrensel Sahne Sanat tarafından piyano eşliğinde tango dans gösterimi ve piyano dinletisi yapıldı. Dinletinin ardından Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş konuşma yaptı. Aktaş şunları söyledi:

87 yıllık uzun bir yoldan geliyoruz. Okuma-yazma seferberliğiyle, kitapla, tiyatroyla, müzikle, bilimle ve dansla kurulmuş bir yol Halkevleri’nin yolu. Saraya köle, padişaha kul olmamak için yurttaşlık bilincinin ve halkın mücadelesi Halkevleri. Dalga dalga büyüyen, ama iktidarlar açısından her dönem düşman bellenmiş bir örgüttür Halkevleri. Mal varlıklarına el konulmuş, kapatılmış; daha genç bir fidanken kesilmiş ama bu memleketin her köşesinde yeniden filiz veren bir çınardır Halkevleri.

1960’larda içinde yetişen bir avuç aydın tarafından yeniden açılmıştır. Yükselen işçi sınıfı ve gençlik hareketiyle birlikte halkın örgütlü mücadelesinin gücünü yeniden kazanması için kurumsallaşmaya başlamıştır. Bu yüzden halk örgütü sıfatını en çok hak eden kurumlardan biridir Halkevleri.

70’li yıllarda ilerici değerleri sahiplenen herkesin kapısından girdiği bir örgüttür Halkevleri. Genel başkanı Ahmet Yıldız tarafından faaliyetleri savunulan ve başı dik, alnı ak, onurlu insanların örgütüdür Halkevleri. 80’li yıllarda sayıları bir elin parmaklarına ulaşmayan Ahmet Yıldızların, Abdullah Aydınların, Rıza Ilımanların öncülüğünde küllerinden yeniden doğan bir anka kuşudur Halkevleri. 90’lı yıllarda halkın muhalefet evidir. Sermayenin talan ettiği her yerde, piyasalaştırma karşısında halkın mücadele aracıdır Halkevleri. Demokrasi ve barış demektir.

2000’li yıllarda savaş karşıtı mücadelede ön saflardadır. AKP’nin karşısındadır ve neoliberal politikalar karşısında halkın hakları mücadelesidir. Milyonların sokaklara döküldüğü Haziran İsyanı’dır. Halkın tek adama karşı direnişinde mücadele yoldaşıdır. Faşizme karşı demokrasi ve özgürlük, gericiliğe karşı laiklik, savaşa karşı barış, sömürüye, yağmaya karşı insanca yaşam mücadelesidir Halkevleri.

Ve her zaman tiyatrodur, müziktir. İşçi Filmleri Festivali’dir; Uçurtma Çocuk dergisidir. Halkevleri çocukların örgütüdür. Hayatına ve haklarına sahip çıkan kadınların örgütüdür. Tarihin her döneminde emeğin, halkın kollektif çıkarları için mücadele etmiştir. Ürettiği değerleri, tüm ilerici birikimleri yeniden yeniden üreterek bugünlere ulaşmıştır. Ve hâlâ bu anlamda da sorumlulukları büyüktür. Ve dostlar bizler 87’nci yılımızda üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. İnsanca yaşadığımız bir ülke için, laik bir ülke için geleceğe yürüyoruz. Bilimin, sanatın özgür olduğu aydınlık bir gelecek için mücadele ediyoruz. Ve o kadar mutluyuz ki bu yolda dostlarımız var. O kadar mutluyuz ki geleceğe dair umutlarımız var. Ve bu umutları gerçek kılacak mücadelemiz var, omuz omuza verdiğimiz dostlarımız var. 87’nci yılımız kutlu olsun. Halkevleri 87 yaşında, umut dimdik ayakta.

Aktaş, yaptığı konuşmanın ardından Kavalcı, Ufuk Ergun, Emre Yenisoy, Lütfullah Genç, Gökhun Baltacı, Hüseyin Erol, Metehan Törer ve Evrensel Sahne Sanat’a çiçek takdim etti.

Kuruluş etkinleri bugün de “Çocuklar Buluşuyor” başlığıyla yapılan etkinlikler devam ediyor. Etkinler 18 Şubat’ta 19.00’da kuşaklar buluşmasıyla, 19 Şubat’ta ise çok sayıda yazarın katılımıyla Halkevleri’nin 87. yılı anısına düzenlenecek imza günü ve 20 Şubat’ta da Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın sahneleyeceği “Adalet, Sizsiniz” tiyatro oyunuyla devam edecek.

“Bir Dokuz Üç İki… Bir Sofra Kuruldu” sergisi ise 19 Şubat akşama kadar meraklılarını bekliyor olacak.

Program detaylarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sendika.Org/ Ankara