Gıda enflasyonu, inşaat krizi: İstihdam verileri neye işaret ediyor?

İstihdam verilerine bakıldığında tarım ve inşaat sektöründe büyük erimelerin yaşandığı göze çarpıyor

TÜİK, kasım ayı işgücü istatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 706 bin kişi artarak 3 milyon 981 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2 puanlık artış ile yüzde 12,3 seviyesinde gerçekleşti.

Raporun ekonomik faaliyete göre işteki durum ve istihdam edilenler verilerine bakıldığında tarım ve inşaat sektöründe krizin bir nedeni ve sonucu olarak büyük erimelerin yaşandığı göze çarpıyor. Toplam istihdam göz önüne alındığında tarım ve inşaattaki erimenin sanayi ve hizmet sektöründe yaratılan istihdam ile dengelendiği görülürken kendi hesabına çalışan KOBİ’lerin kurtarma ve teşvik paketlerine rağmen iflas ettiği görülüyor. 2018 yılının ilk 11 ayında kendi hesabına çalışan 102 bin KOBİ piyasadan çekildi. Ücretli ve yevmiyeli çalışanlar yalnızca 3 bin azalırken işveren sayısında artış yaşandı.

Tanzim satış geçici

İthalata dayalı tarım politikaları üreticileri iflasa sürüklerken, gıda enflasyonu domates, biber, patlıcan, soğan ve patates başta olmak üzere temel ürünlerdeki artış ile son yılların en yüksek oranlarına ulaştı. İktidar 2 buçuk aylığına kurulan tanzim satış noktalarıyla gıda enflasyondaki artışı seçim sonrasına ötelemeye çalışırken tarım istidam verileri seçim sonrasında ateşin dinmeyeceğini gösteriyor.

Verilere göre tarım istihdamı 2018 yılının kasım ayında bir önceki yıla göre 264 bin azaldı. Yani tarım istihdamı toplamda yüzde 5 daraldı.

İnşatta 330 bin yeni işsiz

İnşaat sektörü eldeki konut stokunu eritemezken sektörün ağır topları geçtiğimiz aylarda konkordato ilan etmeye başlamıştı. Çimento ve metal fiyatlarındaki artış ile birlikte talebin azalması inşaat sektörünü krize sürükledi.

Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2018 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre %0,9 azaldı.

İnşaat sektörü seçim sonrasına sarkan kurtarma planının hayata geçmesini beklerken kriz kendini istihdam verilerinde gösterdi. İnşaat sektöründe çalışanların sayısı 2 milyon 168 binden 1 milyon 838 bine geriledi. Bu inşaat istihdamında yüzde 15’lik bir daralmaya yani 330 bin kişinin işsiz kaldığını işaret ediyor.

Sendika.Org