Erdoğan’dan Tank Palet savunması: “Satmadık, 25 yıllığına devrettik”

Tayyip Erdoğan, “Tank Palet Fabrikamızın satılması söz konusu değildir” dedi ve ekledi: “İşletme hakkı 25 yıl süreyle yüzde 50 Katar, yüzde 50 Türk ortaklığı olan bir firmaya verildi”

Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nın yabancıları satıldığına ilişkin açıklamalarına yanıt verdi.

Tuzla Tersanesi’nde gerçekleştirilen Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) Denize İniş Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Bu fabrikayla ilgili gündeme getirilen iddiaların ne milli kaygılarla ne savunma sanayimizle ne de orada çalışan kardeşlerimizle hiçbir ilgisi yoktur” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

CHP Genel Başkanı, yaptığımız onca açıklamaya rağmen, inatla ve ısrarla, hâlen bu fabrikanın yabancılara satıldığı yalanını söylüyor. Tank-Palet Fabrikamızın satılması, yani mülkiyetinin devri asla söz konusu değildir. Fabrika arazisindeki her türlü taşınmazın, üretim, bakım ve onarımda kullanılan her türlü teçhizatın mülkiyeti devlet aittir ve öyle kalacaktır.

“Satmadık, 25 yıllığına devrettik”

Tank Palet Fabrikası’nın satılmasının “söz konusu olmadığını” ve fabrika arazisindeki her türlü taşınmazın mülkiyetinin devlete ait olduğunu belirten Erdoğan, fabrikanın işletme hakkının 25 yıl süreyle devredilmesini ise şöyle savundu:

Şu anda bu alımı yapan firma yüzde 50 Katar, yüzde 50 Türk ortaklığı olan bir firmadır. Buraya yaklaşık 40-50 milyon dolar gibi bir yatırım yapmak suretiyle bu fabrika elden geçirilecektir. Yapılan iş, sadece işletme hakkının belli süreler dahilinde ki bu 25 senedir, ülkemizin öncü kuruluşlarından birine devretmektir.

Sendika.Org