Çin: Abdurrehim Heyit ölmedi, Türkiye Dışişleri’nin Sincan iddiaları asılsız

Dışişleri Bakanlığı’nın Uygur halk ozanı Abdurrehim Heyit’in hapiste öldüğünü iddia ederek eleştirdiği Çin’den sert yanıt geldi. Heyit’in hayatta olduğunu gösteren bir video yayımlayan Pekin yönetimi Türkiye’yi terörle mücadele çifte standartlı davranmakla eleştirdi 

Dışişleri Bakanlığı’nın Uygur halk ozanı Abdurrehim Heyit’in hapiste öldüğünü iddia eden açıklamasını, Çin devleti yalanladı.

Dışişleri Bakanlığı Uygur Türklerinin tanınan halk ozanı Abdurrehim Heyit’in Çin’de bir hapishanede hayatını kaybettiğini öğrendiklerini belirterek Çin’e “Uygur Türklerinin haklarına saygı gösterin” çağrısında bulunmuştu.

Bakanlık sözcüsü Hami Aksoy yazılı açıklamasında “Bir bestesi yüzünden 8 yıl hapse mahkûm edilen değerli halk ozanı Abdurrehim Heyit’in hapishanedeki ikinci yılında vefat ettiği haberini derin teessürle öğrendik. Bu elim hadise, Türk kamuoyunun Sincan bölgesindeki ağır insan hakları ihlalleri konusundaki tepkisini daha da kuvvetlendirmiştir. Bu haklı tepkinin Çin makamlarınca dikkate alınmasını bekliyoruz” demişti.

Dışişleri Bakanlığı “Abdurrehim Heyit’i ve Türk ve Müslüman kimliğine sahip çıkmak uğruna hayatını kaybeden tüm soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Rahmetle anılan ozan hayatta

Çin ise Abdurrehim Heyit’in 10 Şubat 2019’da kaydedilen bir videosunu yayımlayarak Türkiye Dışişleri’nin iddialarını yalanladı ve “Hem Çin hem Türkiye terörle mücadelede ciddi durumlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Terörle mücadele konusunda çifte standartların uygulanmasına karşı çıkmaktayız” diye yanıt verdi.

Çin Uluslararası Radyosu (CRI), CRI, Xinjiang’daki bir hapishanede tutuklu bulunduğu sırada öldüğü iddia edilen Abdurrehim Heyit’in sağlık durumunun iyi olduğunun açıklandığını duyurarak Pekin’in Türkiye’ye sert yanıtını yayımladı:

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, 9 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Heyit’in, Xinjiang (Sincan) Uygur Özerk Bölgesi’ndeki bir hapishanede öldüğünü iddia etti.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Basın Ofisi söz konusu iddiayı yalanladı. Basın Ofisi’nin bugün Çin Medya Grubu’na sağladığı bilgilere göre, 57 yaşındaki Heyit Xinjiang Şarkı ve Dans Topluluğu’na bağlı olarak müzisyenlik yapıyordu. Daha sonra ulusal güvenliği zedeleyici girişimlerde bulunması nedeniyle tutuklanan Heyit’in sağlık durumunun şu anda iyi olduğu tespit edildi.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Basın Ofisi, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün dün yaptığı açıklamadan büyük hoşnutsuzluk duyduklarına işaret etti. Basın Ofisi’nin açıklamasında, Türk tarafının Xinjiang’daki mesleki eğitim merkezlerini ‘toplama kampları’ olarak nitelemesi eleştirilirken, ‘Uygurlara yönelik sistematik bir asimilasyon’ yapıldığı, ‘insan haklarının ağır şekilde çiğnendiği’ ve ‘mesleki eğitim merkezlerindeki kursiyerlerin yakınlarıyla irtibat kuramadıkları’ yönündeki iddiaların da tamamen asılsız olduğu vurgulandı. Terörizm ve radikalizmin tüm dünya ülkelerinin yüz yüze geldiği ortak tehdit olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Xinjiang’da faaliyet gösteren terörist ve aşırıcı güçlere ağır darbe indirildiği, terör eylemlerinin önlenmeye çalışıldığı, bu amaçla hukuka bağlı kalarak mesleki eğitim merkezlerinin kurulduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, daha önce terörizm ve radikalizm suçlarına karışarak hafif cezai hüküm verilen veya cezadan tamamen muaf tutulan kişilere, mesleki eğitim merkezlerinde verilen eğitimler aracılığıyla yardım eli uzatıldı, onların terörizm ve radikalizmin yeni mağdurlarına dönüşmeleri engellenerek, topluma yeniden kazandırılması sağlandı.

Diğer yandan mesleki eğitim merkezlerinde uygulanan müfredat esas olarak ulusal dil yeterliliği, hukuk bilgisi, mesleki beceri ve dini aşırıcı düşüncelerden arındırma olmak üzere dört bölümden oluşuyor. Tüm şubelerde ortak bir eğitim programı uygulanıyor, aynı ders kitapları kullanılıyor. Ayrıca kursiyerlerin şartlarına göre farklı eğitim programları da uygulanabiliyor, ancak eğitim sistemi tüm şubelerde standart.

Bununla birlikte, Xinjiang’daki mesleki eğitim merkezlerinde Çin Anayasası ve ilgili yasalar gereğince kursiyerlerin temel insan hakları korunmaktadır. Eğitim merkezlerinde görev yapan öğretmenler ile personelin kursiyerlerin onurunu kırıcı davranışlarda bulunması veya onlara şiddet uygulaması yasaklanmıştır.

Eğitim merkezlerinde kursiyerlerin özgürlüğüne de saygı gösterilmektedir. Yatılı okul şeklinde kurulan bu merkezlerde kursiyerler haftada bir kez izne çıkabiliyor ve ailelerinin yanına dönebiliyorlar. Özel durumlarda da kursiyerlerin izin alarak evlerine dönmeleri mümkün. Kursiyerler ayrıca görüntülü veya telefonla arama yoluyla yakınlarıyla temas kurabilmekte, yakınları kendilerini ziyaret ettiğinde onlara da konaklama imkânı sağlanmaktadır.

Sendika.Org