CHP’de Gürsel Tekin de muhalif kanada geçti: “Hiçbir koltuk başarısızlık üzerine kurulamaz”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, partisinin aday belirleme sürecinde objektiflik, liyakat ve başarı niyetinin kenara bırakıldığını, şahsilik ve keyfiliğin öne çıkarıldığını söyledi, “Hiçbir koltuk başarısızlık üzerine kurulamaz” diyerek muhalif kanada geçtiğini ilan etti, olası başarısızlık durumunda Kılıçdaroğlu’na istifa çağrısı yaptı

CHP’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday adaylığını açıklayan isimler arasında yer alan İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, parti içinde hararetli tartışmalara ve istifalara yol açan aday belirleme sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Daha önce İstanbul İl Başkanlığı da yapan Tekin, hayatını İstanbul’a adadığını ve milletvekili olduğu dört yıl boyunca doktora yapar gibi İstanbul’a çalıştığını söyledi.

Objektiflik, liyakat, başarı niyeti yok; şahsilik ve keyfilik var

Tekin’in eleştirileri şöyle:

Üzülerek söylüyorum, adayların objektif kriterlere göre belirlendiğini söylemek mümkün değil. Her seçim çevresinde adeta farklı bir kriter, farklı bir standart ortaya konuldu. Birçok büyükşehirde, kamuoyu anketlerinde en çok destek bulan arkadaşlar aday gösterilmedi.

Biz liyakati savunan bir partiyiz. Liyakat ilkesinin her yere egemen olmasını isteriz. Ancak aday belirleme sürecinde liyakat ilkesinin gereği yapılmadı. Liyakat ilkesi bir kenara bırakıldı, şahsi yakınlık ve tutum öne çıkarıldı.

Birçok ilde partimize ve vatandaşa başarıyla hizmet eden belediye başkanlarımız yalnızca olağanüstü kurultay talep ettikleri için yeniden aday gösterilmedi. Yine bazı illerde seçimi kazanabilecek seviyede olan halk desteği bulunan arkadaşlarımız da aynı gerekçeyle adaylık dışında bırakıldı. Bu CHP tarihine, kültürüne yakışan bir adım değildir.

Biz eskiden “Kim CHP’ye bir oy fazla kazandırırsa o aday olmalıdır” derdik. Bugün CHP’nin oy kazanmasından ve başarısından başka ölçütler de devreye girmiş durumda. Kişisel, şahsi ölçütler ve keyfilik ne yazık ki maliyetsiz değildir.

Kılıçdaroğlu’na: “Hiçbir koltuk başarısızlık üzerine kurulamaz”

Gıda enflasyonunun %70’lere ulaştığını, koca ülkenin soğan ithal eder hale getirildiğini, icra dairelerinde 20 milyon dosya bulunduğunu, 32 milyon kişinin kredi kartı borçlusu olduğunu, bunlardan 2 milyonunun takibe girdiğini, kısacası eşi görülmedik bir mutsuzluk ve öfke olduğunu söyleyen Tekin, CHP’nin böyle bir dönemde halkın değişim beklentisinin sesi olması gerektiğini kaydetti.

Seçim bitene kadar canla başla çalışacağını, tüm örgütü de böyle çağırmaya çalıştığını söyleyen Tekin, “Hiçbir koltuk başarısızlık üzerine kurulamaz”, “Mühür kimdeyse Süleyman odur”, “Herkesin sorumluluğunu yerine getireceğini umuyorum” sözleriyle ise olası bir başarısızlık durumunda Kılıçdaroğlu’na istifa yolunu işaret etti.

İlgili haberler:

Sendika.Org