Çelik sektöründe kriz emareleri: Vardiyalar düştü, üretim azaldı, sert daralma olacak

Ortadoğu pazarındaki kayıplar ve ABD’nin ek vergilerinin ardından AB’nin de ithalata kota kararı alması, çelik sektöründe büyük bir krizin çağrıcısı oldu. Çelik Federasyonu Başkanı Namık Ekinci %60 daralma beklentisinden söz etti

ABD’nin çelik ithalatına ek vergiler getirmesi sonrasında Türkiye’nin de aralarında olduğu pek çok çelik ihracatçısı ülke AB pazarına yönelmiş, rekabete zorlanan AB pazarı da benzer bir biçimde çelik ithalatına kota getirme kararı almıştı.

Bu, AB’nin en büyük çelik ithalatçısı konumundaki Türkiye’de çelik sektörünün ağır bir darbe alması, iç pazardaki çöküşün ardından dış pazarda da büyük kayıplar yaşaması anlamına gelmişti.

AB’DEN ÇELİK İTHALATINA KOTA KARARI: TÜRKİYE ÇELİK SEKTÖRÜNÜN KAYBI YÜZDE 60’LARA VARABİLİR

%60’a kadar daralma beklentisi

Çelik sektörü krizi daha yüksek bir sesle dillendirmeye de başladı.

Reuters’e konuşan Çelik Federasyonu Başkanı Namık Ekinci, daha önce Ortadoğu ve ABD pazarlarında önemli kayıplar yaşayan sektörün AB’de de uygulamaya konulan kotalar nedeniyle ciddi bir risk ile karşı karşıya kaldığını, sektördeki daralmanın %60’lara kadar çıkmasını beklediklerini söyledi.

Ekinci, 2018’in sonundan itibaren vardiya sayılarının düşürüldüğünü ve üretimin azaldığını, iç pazardaki daralmayla birlikte sektörün hiç yaşamadığı kadar büyük bir krize girebileceğini belirtti.

Kotanın Türkiye’ye etkisi ne olacak?

Türkiye çelik sektörü 2000’li yıllarda önemli ihracat pazarlarından olan Ortadoğu’da askeri, siyasi ve ekonomik sarsıntılar sonrası önemli kayıplar yaşadı.

Yakın zamanda ikinci büyük ihracat pazarı olan ABD’nin çelik ithalatına %50 ilave vergi koyması, bu pazarın da büyük ölçüde kaybedilmesini beraberinde getirdi.

Türkiye çelik sektörü de benzerleri gibi Ortadoğu ve ABD’deki kayıpların ardından AB pazarına yöneldi.

Avrupa Çelik Birliği (Eurofer) verilerine göre; Türkiye’nin Kasım 2017’de 400 bin ton olan inşaat çeliği ihracatı Kasım 2018’de tam iki kat artarak 800 bin tona çıktı. Türkiye, AB’nin inşaat çeliği ithalatında da ilk sırada yer aldı.

Kota uygulamasına göre Türkiye’nin çelik ihracatına ilk fazda 289 bin 119 ton, ikinci fazda 301 bin 538 ton, üçüncü fazda da 316 bin 614 ton kota konulacak. Kotaların aşılması halinde %25 el vergi uygulanacak.

Bu da Türkiye çelik ihracatında %60’a varacak daralma anlamına geliyor.

Çelik sektöründe sert çakılma var

Hatırlanacağı üzere yüksek enflasyon-yüksek faiz-yüksek döviz sarmalıyla birlikte ekonomik krizin derinleşmesi ve iç pazardaki tıkanıklık sonucunda çelik sektörü, 2018’in üçüncü çeyreğinden itibaren daralmaya girmişti.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği’nin verilerine göre; çelik üretimi %6 gerilerken tüketimdeki daralma %12’ye varmıştı. Nihai mamul çelik tüketimi ekimde %45,7, kasımda %44 gerilemişti.

Önde gelen çelik üreticilerinden Koç Metalürji aralık ayı sonlarından şubat ayına kadar üretime ara vermişti. Çebitaş ve Ekinciler de vardiya sayılarını düşürerek üretimi azaltma yoluna gitmişti.

Sendika.Org