Çaykaralılar bölgede faaliyet gösteren taş ocağına tepkili

Trabzon’un Çambaşı Mahallesi’nde bulunan taş ocağı, mahallelinin sağlığını tehdit ediyor, tabiatı yok ediyor

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Çambaşı Mahallesi’nde bulunan taş ocağı, mahallelilerin tepkisi ile karşı karşıya. Taş ocağının sağlık ve turizm açısından bölgeye büyük zararının olduğunu vurgulayan mahalle sakinleri, bunun yanı sıra taş ocağının ÇED raporu olmaksızın faaliyete başladığını belirtti.

Basın açıklamasında taş ocağının bulunduğu bölgenin heyelan bölgesi olduğuna da dikkat çekildi gerçekleşen patlamaların insan hayatını tehdit ettiği belirtildi.

Taş ocağının yanı sıra bölgeye kurulmak istenen kum-mıcır tesisinin ise bölge ekosistemini olumsuz etkileyeceği, geri dönüşü imkansız tahribata yol açacağı uyarısında bulunuldu, bu faaliyetlerin derhal sonlandırılması talep edildi.

“Köyümüzden başka gidecek yerimiz yok”

Taş ocağında gerçekleştirilen patlamalar sebebiyle evlerinin sallandığını belirten Çaykaralılar, “Bizim köyümüzden başka gidecek yerimiz yoktur. Köyümüzde tehlike altında olmadan yaşamak istiyoruz. Ayrıca bu olumsuz faaliyetler devam ettiği sürece bölgede ekimi yapılan ürünlerden de toz, kirlilik ve buna benzer sebeplerle verim alınamayacaktır. Köy halkı bu şekilde de bir mağduriyet yaşayacaktır” dedi.

Bölgenin turizm bölgesi olduğuna da dikkat çeken Çaykaralılar, taş ocağının faaliyetlerinin turizmi baltaladığını savundu.

Açıklama “Bölge halkının tek isteği yetkililerin artık bu olumsuz duruma son vermeleridir. Daha güzel, gelecek nesillerimize aktarabileceğimiz bir Çaykara için bu faaliyetler durdurulmalıdır” cümleleri ile son buldu.

Sendika.Org