Brexit için kritik iki hafta: May üç aşamalı taslak hazırlığında, Corbyn kendi planını sunuyor

İngiltere’de Brexit için son bir aya girildi. May, üç aşamalı bir yol haritası belirledi ve 12 Mart’ta parlamentoya sunacağını duyurdu. Corbyn ise May’den önce kendi planlarını parlamentoya sunma kararı aldı. Yeniden referandum da daha sık dillendirilmeye başlandı

AB temsilcileri ile hazırladığı Brexit anlaşması 202’ye karşı 432 gibi tarihi bir oy farkıyla reddedilen İngiltere Başbakanı Theresa May, devamındaki güvensizlik oylamasından ise 306’ya karşı 325 gibi az farkla çıkabilmiş ve yeni bir çözüm planı gerekliliğiyle baş başa kalmıştı. Çözüm yolunda iki yasa paketi hazırlayan May’e kendi partisinin vekilleri de dahil olmak üzere İngiltere Parlamentosu’ndan onay çıkmamıştı.

Brexit için bir aylık bir süre kalırken; Theresa May, hazırladığı yeni yol haritasını parlamentoya sundu ve yol haritasını tasarıya dönüştürerek en geç 12 Mart’ta vekillere sunacağını duyurdu.

Üç aşamalı tasarı şöyle:

  • İlk olarak AB ile belli konularda yeniden yapılan müzakerelerden sonuç alınması halinde anlaşmanın nihai hali parlamentoya sunulacak.
  • Parlamentonun buna onay vermemesi halinde, ikinci aşamada AB’den anlaşmasız çıkış önergesi parlamentoya sunulacak.
  • Parlamentonun buna da onay vermemesi halinde, üçüncü aşamada Brexit’in kısa süreliğine ertelenmesini öngören tasarı parlamentoya sunulacak. Bu erteleme, Avrupa Parlamentosu seçimi nedeniyle haziran ayını aşmayacak.

Muhafazakar Partili vekillerden istifa ve istifa tehdidi

Muhafazakar Parti’de referandum iradesine uygun olacak sert Brexit savunanlar ile yeniden referanduma gidilmesini savunanlar arasındaki ikilik ve geçişkenlik, May üzerinde de büyük baskı oluşturuyor. May karşıtları da bu ikilik üzerinden hamleler yapmakta eksik kalmıyor.

Geçtiğimiz hafta Muhafazakar Partili üç vekil, parti yönetiminin Brexit yanlılarına fazla taviz verdiğini söyleyerek istifa etmiş ve benzer bir tartışmayla İşçi Partisi’nden ayrılan 8 vekilin kurduğu Bağımsızlar Grubu’na katılmıştı.

İstifa eden vekil sayısı sadece 3 olsa da, istifanın parti içindeki her iki tarafın vekillerince sıklıkla dillendirilmesi önemli bir tehdit unsuru.

Corbyn kendi Brexit planlarını açıklayacak

Theresa May çok sınırlı bir zamanda çok yönlü bir plan tasarlarken, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’den de hamle geldi.

Corbyn, AB ile kapsamlı bir gümrük birliğini ve ortak pazara yakın işbirliğini içeren kendi Brexit planlarını çarşamba günü parlamentoya sunacaklarını duyurdu.

Corbyn, önerilerinin reddedilmesi halinde “ülkeye zarar verecek muhafazakar Brexit’i önlemek amacıyla” yeniden referandumu destekleyeceklerini açıklamıştı.

İşçi Partisi’nde de görüş ayrılığı var

Muhafazakar Parti’deki çatlak kadar olmasa da, İşçi Partisi’nde de Brexit konusunda farklı fikirler mevcut.

Vekillerin birçoğu İngiltere’nin AB üyeliğinin devamından yana olduklarını belirtmişti. Buna karşın referandumdan %52 ile Brexit kararı çıkması sonrası İşçi Partisi, Gümrük Birliği ve ortak pazar ilişkilerini devam ettirecek bir anlaşma ile AB’den ayrılmayı savunmuştu.

Bazı vekiller ise üç yıllık zaman zarfında çok şeyin değiştiğini, Brexit’in yarattığı olumsuz etkinin halkta hissedildiğini ve bu nedenle yeniden referandumun gündeme getirilmesi gerektiğini belirtiyor.

İşçi Partisi’nde yakın zamanda 9 milletvekili, parti yönetiminin ikinci bir referandumu yeterince savunmamasını eleştirerek istifa etmiş ve 8’i Bağımsızlar Grubu’nu kurmuştu. Muhafazakar Parti’de yeniden referandumu savunan 3 vekil de bir süre sonra onlara katılmıştı.

İlgili haberler:

Sendika.Org, BBC Türkçe