Bloomberg: Gizemli bir Türk firması Maduro’nun 900 milyon dolarlık altını taşımasına yardım etti

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun gizemli bir Türk şirket aracılığıyla 900 milyon dolarlık altını ülkesinden çıkararak Türkiye’ye getirdiği iddia edildi

Bloomberg haber ajansı, Ulusal Meclis Başkanı muhalif lider Juan Guaidó’nun 23 Ocak’ta kendisini geçici başkan ilan etmesinin ardından zor günler yaşayan VenezüellaDevlet Başkanı Nicolas Maduro’nun gizemli bir Türk şirket aracılığıyla 900 milyon dolarlık altını ülkesinden çıkararak Türkiye’ye getirdiğini iddia etti.

Haberde, Maduro’nun 2 ay önce Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmesinin ardından ortaya birden bire Sardes isimli gizemli bir şirket çıktığı belirtilerek şunlar söylendi:

Şirket, Venezüella’dan 41 milyon dolar değerinde altın ithal ettiği Ocak 2018’de ansızın faaliyete başladı. İki ülke arasında son 50 yılda ilk kez böyle bir alışveriş gerçekleşmişti. Bir sonraki ay işlem hacmi iki katına çıkmıştı ve Sardes neredeyse 100 milyon dolarlık altını Türkiye’ye ithal ediyordu.

Kasım ayında, ABD Başkanı Donald Trump Venezüella altınına yönelik yaptırımları kapsayan başkanlık emrini imzaladığı ve Türkiye’ye de bu ticarete dair uyarıda bulunan bir elçi gönderdiği sırada; Sardes’in iki ülke arasında mekik dokuyarak Venezüella’dan çıkardığı değerli metalin değeri 900 milyon dolardı. İstanbul’daki ruhsat belgelerine göre sadece 1 milyon dolarlık sermayesi olan bir şirkete göre hiç fena değil.

Bloomberg, Sardes’in Venezüella’yla Türkiye arasındaki “altın koridorlarının” kasım ayında kapandığını kaydederken; haberle ilgili ulaşılmaya çalışan şirket yetkililerinin yorum yapmayı reddettiğini aktardı.

Uzun süredir hiperenflasyonla boğuşan ve halkın başta gıda ile ilaç olmak üzere birçok ürüne ulaşımda sıkıntı yaşadığı Venezüella’daki ocak ayı sonunda siyasi kriz derinleşmişti. Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaidó’nun 23 Ocak’ta kendisini geçici başkan ilan etmesinin ardından muhalefete destek açıklayan ilk ülke ABD olurken; Türkiye’nin ise Nicolas Maduro’ya yönelik desteği sürüyor.

Kaynak: Bloomberg