Balat Surp Hreşdagabet Ermeni Kilisesi’nin duvar ve kapısına ırkçı yazılamalar

İstanbul Balat’taki Surp Hreşdagabet Ermeni Kilisesi’nin duvarına ırkçı ve nefret içerikli yazılama yapıldı. Kilise yönetimi, saldırıya ilişkin suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Balat semtindeki Surp Hreşdagabet Ermeni Kilisesi’nin kapısı ve duvarına 23 Şubat Cumartesi günü ırkçı, nefret ve tehdit içerikli yazılama yapıldı.

Kilisenin duvarına İngilizce “You are finish” (Sen bittin), kapısına Arapça “Ve sonra…” (Diğer yazının üzeri siyah spreyle kapatıldığı için okunmuyor) yazıldığı görülüyor.

Kilise yönetiminden suç duyurusu

Balat Surp Hreşdagabet Ermeni Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklama ile konuya ilişkin suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Agos’un aktardığına göre, kilise yönetiminden yapılan açıklama şöyle:

23.02.2019 Cumartesi günü saat 22:30 sularında Balat Surp Hreşdagabet Ermeni Kilisesi ana giriş kapısı ve duvarına ırkçı ve nefret söylemleriyle İngilizce ve Arapça (You Are Finish, Ber) yazılar yazılmıştır. Bu eylem Balat Kilisesi Yönetim Kurulu tarafından fotoğraflanarak, elde edilen kamera görüntüsü ile derhal Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’a bildirilmiştir.

Kilisemizin bağlı bulunduğu Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğüne konu ile ilgili suç duyurusunda bulunarak görüntüleri ve video kaydını teslim ettik.

Olayla ilgili ayrıntıları kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz. Balat Surp Hreşdagabet Ermeni Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu olarak, Emniyet güçlerinin konu ile ilgili göstermiş olduğu ilgi ve hassasiyetten ötürü kendilerine teşekkür ederiz.

Bu tür olayların bir daha yaşanmaması ve suçluların cezalandırılması en büyük dileğimizdir.

Sendika.Org