Ankara Barosu avukatlarından açlık grevindeki avukatlara ziyaret

Ankara Barosu Cezaevi Sorunları İzleme Komisyonu ile Avukat Hakları Merkezi’nden bir heyet 2 Şubat günü Silivri ve Tekirdağ’da açlık grevinde olan tutuklu avukat meslektaşlarıyla görüştü

Silivri 9 Nolu Cezaevi’ndeki görüşme sırasında açlık grevinin 10’uncu gününde olan Avukat Selçuk Kozağaçlı, haksızlıklara karşı seslerinin duyulması için direndiklerini belirtti. Kozağaçlı, “Sesimizin duyulması için mücadele eden, bizlerle dayanışma içerisinde olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Haklarında yürütülen yargılamanın gerçek anlamda bir yargılama olmadığını, o yüzden de “Açlık grevine başlamak yerine neden mahkeme kararının beklenmediği” şeklindeki bir sorunun doğru olmadığını kaydetti.

Kozağaçlı, “Bu şekilde muamele edilmeyi kabul etmiyoruz.Türkiye’de yargı düzeni yok. Buna dikkat çekmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“Sesimizin duyulduğunu bildikten sonra, açlığa katlanmak kolay”

Kozağaçlı, kendi el yazısıyla yazdığı mesajla da kamuoyuna şöyle seslendi:

Tutuklu değiliz, yargılanmıyoruz. Kaba güçle kapatıldık sadece. Asla vazgeçmeyeceğiz, asla teslim olmayacağız. Sesimizin duyulduğunu bildikten sonra, açlığa katlanmak kolay. Dayanışma için teşekkürler. Biz kazanacağız.

Silivri 9 Nolu Cezaevi’ndeki diğer tutuklu Avukat Behiç Aşçı, “Bizim açlık grevimiz, tarihsel olarak adalete olan açlığımızdır. Binlerce yıldır halklar açlık çekiyor” diye konuştu.

“Adaletsizliğe boyun eğmemek için açlık grevindeyiz”

Yaşanan hukuksuzluklar karşısında sessiz kalmalarının mümkün olmadığını vurgulayan Aşçı, “Bu nedenle de direnme hakkımızı kullanmaya karar verdik. Öncelikle adaletsizliğe boyun eğmemek için açlık grevindeyiz. Bu hakkımızı nasıl ve ne şekilde kullanacağımıza bizler karar veririz. Direnme hakkımızı sonuna kadar kullanacağız” dedi.

Avukat Behiç Aşçı, şöyle devam etti:

Geçen duruşmada sabırlı davrandık. İtirafçıların dinlenmesini, iftiralarının, yalanlarının ortaya çıkmasını istedik. Onun için yapılan provokasyonlara katlandık. Artık bu başkanın yasadışılıklarına katlanmak zorunda değiliz. Açlık grevine çıkmamızın ikinci nedeni de bu akıl tutulmalarına, pervasızlığa karşı durmaktır.

“Mesleğimiz tehlikede”

Tekirdağ 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve açlık grevini sürdüren Avukat Engin Gökoğlu, 24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde “açlık yürüyüşünü” başlattıklarına dikkat çekti. Gökoğlu, şunları söyledi:

Halkımız adalete aç. Bizler de adalet için mücadele ediyoruz. Mesleğimiz, özgürlüğümüz, yaşamımız tehlikede. Hiçbir hak bedel ödemeden kazanılmıyor. Bunu biliyoruz. Bir kez daha biz kazanacağız. Meslektaşlarımıza, müvekkillerimize, tüm dostlarımıza selamlarımızı gönderiyoruz.

Öte yandan, heyet, Silivri 9 Nolu Cezaevi’nde tutuklu bulunan Avukat Can Tombul ile de görüşerek, dayanışma ve desteklerini ifade etti.

Cezaevindeki tutuklu avukatlar ile dayanışma ziyaretine, Ankara Barosu Cezaevi Sorunları İzleme Komisyonu’ndan Av. Sercan Aran, Av. Fatih Gökçe, Av. Yıldıray Çıvgın ve Av. Ercan İpekçi ile Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi’nden Av. Anıl Arman Akkuş, Av. Ömer Faruk Yazmacı, Av. Nihat Cankoçak, Av. Berna Yanar, Av. Berşan Kayıkçı ve Av. Erkan Çiftçi katıldı.

Ne olmuştu?

Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi ve Halkın Hukuk Bürosu çalışanı 17 avukat, 12 Eylül 2017 tarihinde tutuklanmıştı. Bir yıl sonra 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde yapılan ilk duruşmalarında tahliye edilen avukatlardan 6’sı tahliye kararının üzerinden 24 saat geçmeden savcının itirazı üzerine yeniden tutuklanmıştı. Avukat Ahmet Mandacı ise daha sonra ev hapsi ile tahliye edilmişti.

Halen ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da aralarında yer aldığı avukatlar Aycan Çiçek, Aytaç Ünsal, Behiç Aşçı ve Engin Gökoğlu’nun tutukluluğu devam ediyor. Avukat Aytaç Ünsal Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde, Avukat Aycan Çiçek ise Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde açlık grevine başlayan tutuklu avukatlar, 18 Mart 2019 tarihinde yapılacak duruşmaya kadar açlık grevine devam edeceklerini açıklamışlardı.

Sendika.Org