Akar-Şoygu görüşmesi: İdlip, Münbiç ve Fırat’ın doğusu için taraflardan farklı açıklamalar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rus mevkidaşı Sergey Şoygu’nun Ankara’da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, taraflardan İdlip, Münbiç ve Fırat’ın doğusuna ilişkin farklı tonda açıklamalar geldi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bugün (11 Şubat) bir araya geldi.

Akar, Rus mevkidaşı ile Bakanlık’ta heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Heyetler arası toplantıda ve ardından devam eden görüşmede MİT Başkanı Hakan Fidan da yer aldı.

Görüşme sonrası her iki bakanlıktan yapılan açıklamada, tarafların, Astana ve Soçi mutabakatları çerçevesinde Suriye’deki genel durumu ele aldıkları, 14 Şubat’ta Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin Soçi’de yapacağı üçlü zirvenin düzenlenmesine ilişkin işbirliği konularını istişare ettiği belirtildi.

Ancak tarafların İdlip, Münbiç ve Fırat’ın doğusuna ilişkin farklı tonda açıklamalar yapması dikkat çekti.

İdlip’te önlemler: “Mutabakat” mı, “görüş alışverişi” mi?

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, “Her türlü provokasyona rağmen barış ve istikrarın sağlanması için İdlip’te istihbarat ve silahlı kuvvetler unsurlarınca sürdürülen işbirliğinin önemi ve devamına vurgu yapılmış, özellikle İdlip’teki Silahtan Arındırılmış Bölge içerisinde emniyetin sağlanmasına yönelik olarak alınabilecek önlemler konusunda görüş alışverişinde bulunulmuş” ifadelerini kullandı.

Ancak Ruslar, İdlip’te güvenliğin sağlanması için “kararlı önlemler alınması” konusunda mutabakat sağlandığını belirtti.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Provokasyonlara rağmen, İdlip’te barışın tesisi ve istikrarın sürmesi için iki ülkenin istihbarat kuruluşları ve orduları arasındaki işbirliğinin sürmesinin öneminin ve gerekliliğinin altı çizildi. İdlip’teki silahsızlandırılmış bölgede güvenliğin sağlanmasına dönük kararlı tedbirler alınması gerektiğine de vurgu yapıldı” denildi.

Münbiç ve Fırat’ın doğusu

Milli Savunma Bakanlığı, Münbiç ve Fırat’ın doğusu konusunda “Türkiye’nin PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerinden kaynaklanan güvenlik kaygılarının giderilmesi konusunda karşılıklı anlayış birliği içinde olunduğu görülmüştür” ifadelerini kullanırken, Rus tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

PKK ve IŞİD’in oluşturduğu tehditle bağlantılı olarak Türkiye’nin ulusal güvenliğini sağlama hedefinin anlaşıldığı teyit edildi. Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün sürdürülmesi için her türlü terör oluşumuyla mücadelede işbirliğinin altı bir kez daha çizildi.

Sendika.Org