Ahmet Atakan doğumgününde anıldı: “Mücadelesini büyüteceğiz”

Haziran İsyanı’nın devamında sokak eylemlerinin sürdüğü Antakya’da hayatını kaybeden Ahmet Atakan, doğumgününde anıldı

Eylül 2013’te Haziran İsyanı’nın bir devamı olarak gerçekleşen ODTÜ direnişine destek için Antakya’da düzenlenen eylemlerde hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ın doğum gününde ailesi, yoldaşları ve arkadaşları Hatay Halkevi’ndeki anma etkinliğinde bir araya geldi.

Etkinliğe Atakan’ın annesi Emsal Atakan, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay ve çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşu ile başlayan etkinlikte slayt gösterisi yapıldı.

“Ahmet’in mücadelesini büyüteceğiz”

Etkinlikte ilk sözü alan Hatay Halkevi Şube Başkanı Eylem Mansuroğlu, Ahmet Atakan’ın mücadele dolu bir genç olduğunu söyledi. Gezi eylemlerinde Ahmet’in hep en önde olduğunu dile getiren Mansuroğlu, “Ahmet’in mücadelesini” büyütme sözü verdi.

“Adalet arayışım devam edecek!”

Ardından söz alan Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan, 5 yıldır oğlunun dosyasının açılmadığını ve davanın açılmasına dair tek bir girişimin olmadığını söyledi. Adalet arayışının devam ettiğini dile getiren Atakan, herkesi Ahmet Atakan davasına sahip çıkmaya çağırdı.

“Kuramadıkları düzenin karşısında Ahmet gibi arkadaşlarımız oldu”

Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay ise, şunları söyledi: “Bizim ülkemizi yönetenler, Ortadoğu’yu şekillendirmek isteyen emperyalistler bu coğrafyaya bir gelecek biçtiler ve bu gelecekte bu ülkenin emekçileri yoktu. Bu, başka bir sömürü düzeninin başka bir aşamaya geçme haliydi. Esas olan şey Ortadoğu’da buna direnmektir. Haziran İsyanı’nı biraz böyle görmek lazım. Bu; başka modellere benzemeyen bizim ülkemizde uygun bir modelde gericilik dalgası ile kadını ve halkları yok sayan, Alevileri ezen, Kürtleri yok sayan, bu ülkenin hangi rengi varsa bunları yok sayan bir rejimdi. Haziran buna karşı bir direnişti. Şu anda karanlık bir dönemden geçiyoruz ama şunu da görmemiz lazım her şeye rağmen istedikleri olmuyor. Kuramadıkları düzenin karşısında Ahmet gibi arkadaşlarımız oldu. Ondan sonra da arkadaşlarımızı kaybettik. Ankara’nın ortasında bombalar patladı. Üzerimize düşen sorumluluklar var bu arkadaşlarımızın peşlerinden koştukları dava neyse onu sürdürmek ve arkadaşlarımızı yaşatmak.”

Sendika.Org/Hatay