75 yaşındaki Perihan Pulat’ı darp eden polise 3 bin liralık ceza: Yeni saldırılara cesaret ödülü!

Yüksel Caddesi’ndeki “İşimizi geri istiyoruz” direnişinde yer alan 75 yaşındaki Perihan Pulat’ı darp eden polis E.G, 3 bin lira para cezası aldı, ceza ertelendi. Avukat Alişan Şahin cezayı “ödül” olarak niteledi, yeni saldırıların önünün açıldığını söyledi

Ankara’da Yüksel Caddesi’nde OHAL KHK’leri ile ihraç edilen Nuriye Gülmen’in “İşimi geri istiyorum” diyerek başlattığı direnişe destek veren 76 yaşındaki Perihan Pulat, 1 Mayıs 2018’de polis tarafından darp edilmişti.

Polisin Pulat’a saldırısı Mimarlar Odası’nın kamera kayıtlarına da yansımıştı.

Pulat’ın darp edilmesine ilişkin dün (6 Şubat) Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlayan davada saldırgan polis E.G. hakkında yakalama kararı çıkarılmış, dava 24 Mayıs’a ertelenmişti.

Hakkındaki karar üzerine polis ordusu eşliğinde adliyeye gelen E.G, ifade verdi. İfadenin ardından mahkeme, E.G’ye 15 ay taksitle 3 bin TL para cezası verirken, hükmün açıklamasını da geri bıraktı.

“Ceza değil ödül, yeni saldırılara teşvik”

Kararı Sendika.Org’a değerlendiren Avukat Alişan Şahin, “Mahkemenin verdiği karar ceza değil ödüldür” dedi.

Sanığın bundan önce de benzeri saldırıların faili olduğuna ve yine cezasızlıkla ödüllendirildiğine dikkat çeken Şahin şöyle konuştu:

Bu kararın da önceki kararlardan bir farkı yoktur. Bu kişi 1 Mayıs 2018 tarihinden sonra saçını, sakalını ve bıyığını kesmiş, kendini tanınmayacak şekilde yeni bir imaja büründürerek bir sürede saldırıyı gerçekleştirdiği bölgeden uzak durmuştur. Bundan sonra eski imajı ile işkence düzeyindeki saldırılarına cesaret ile devam edecektir.

Cezasızlık polis şiddetinin meşrulaştırılması ve böylesi eylemleri sürekli kılmaya yönelik bir faaliyettir. 75 yaşında ve 35 kiloda olan müvekkilime 100 kilodan fazla, 190 cm. boyundaki bir polisin saldırısı utanç vericidir. Bu utanca verdiği karar ile sayın mahkemede ortak olmuştur.

Sendika.Org/ Ankara