Trump, Venezüella muhalefet lideri Guaido’yu “geçici devlet başkanı” olarak tanıdı

ABD Başkan Yardımcısı Pence’nin muhaliflere destek açıklaması ve Dışişleri Bakanı Pompeo’nun orduya darbe çağrısının ardından Trump da Venezüella Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu ülkenin “geçici devlet başkanı” olarak tanıdığını duyurdu

Venezüella’da muhalefet lideri Juan Guaido, seçim yapılana kadar kendisini ülkenin “geçici devlet başkanı” ilan ettiğini duyurdu. Washington yönetiminden destek açıklaması gecikmedi.

Guaido, düzenlediği mitingde yemin ederek, kendini ülkenin fiili başkanı ilan etti.

ABD Başkanı Donald Trump bu gelişmenin hemen ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün resmi olarak Venezüella Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanıyorum. Venezüella halkı tarafından seçilen tek meşru yönetim aracı olan Ulusal Meclis, Nicolas Maduro hükümetinin meşru olmadığını ilan etmek üzere Anayasal yolları harekete geçirdi. Dolayısıyla artık devlet başkanlığı koltuğu boş durumdadır” ifadelerini kullandı.

Daha önce ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence muhaliflere destek açıklaması yapmış, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da orduya darbe çağrısında bulunmuştu.

“ABD siyasi ve ekonomik gücünü kullanacak”

ABD’nin siyasi ve ekonomik gücünü, Venezüella’da ‘demokrasinin restorasyonu için’ kullanmaya devam edeceğini ifade eden Trump, Batı ülkelerinin liderlerine de Guaido’yu tanımaları çağrısında bulundu.

Trump, ABD’nin Maduro yönetimini kendi eylemleri dolayısıyla sorumlu tutmaya devam edeceğini vurguladı.

Guaido’nun dün paylaştığı bir açıklamaya atıfta bulunan Trump, “Şiddet gaspçının silahıdır, bizim tek net adımımız ise özgür ve demokratik bir Venezüella için birlikte ve güçlü durmaktır” ifadesini kullandı.

Başkent Caracas’ta Ulusal Muhafız Birliği’ne mensup bir grup asker, iki gün önce halkı Maduro’ya karşı ayaklanmaya çağırarak darbe girişiminde bulunmuştu. Kentin Cotiza semtinde gerçekleşen olay sonrası bölgeye operasyon düzenlenmiş ve 27 darbeci asker teslim olmuştu.

Chavistler sokaklara döküldü

Caracas merkezli televizyon kanalı TeleSUR, Guiado’nun yasadışı başkanlık ilanı ve ABD’nin müdahale girişimine karşı hükümete destek için onbinlerce kişinin başkentte sokaklara döküldüğünü duyurdu.

Maduro’dan ABD’li diplomatlara 72 saat süre: “Venezüella’yı terk edin”

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, başkent Caracas’ta Başkanlık Sarayı önünde toplanan Chavistlere yaptığı konuşmada, ülkesinin ABD ile siyasi ve diplomatik tüm ilişkilerini kestiğini duyurdu.

ABD’nin ülkede meşru hükümete karşı bir darbe tertiplediğini savunan Maduro, ABD’li tüm diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre tanıdı.

ABD’den hemen sonra 12 ülkeden benzer açıklama

Trump’ın tanıma açıklamasının hemen ardından Kanada, Şili, Peru, Brezilya, Guatemala, Kolombiya ve Paraguay gibi ülkeler de Guaido’yu “geçici devlet başkanı” olarak tanıyacaklarını açıkladı.

Brezilya’nın yeni devlet başkanı, faşist Jair Bolsonaro liderliğindeki hükümet, Guaido’yu “geçici devlet başkanı” olarak tanındığını duyurdu.

Kanada hükümetinden bir yetkili tarafından yapılan açıklamada ise, Guaido’yu Venezüella’nın “geçici devlet başkanı” olarak tanımaya hazırlandıklarını belirtti. Durumun hassasiyeti nedeniyle isminin açıklanmamasını talep eden Kanada hükümet yetkilisi konuya ilişkin daha fazla ayrıntı vermedi.

Benzer bir açıklama, Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez’den de geldi.

İlerleyen saatlerde Arjantin, Ekvador, Honduras, Kosta Rika ve Panama da Guaido’yu “geçici devlet başkanı” olarak tanıyacaklarını açıkladı.

Facebook ve Instagram da Guaido’yu tanıdı!

Trump’ın kararı sonrası Facebook ve Instagram, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun kişisel hesabındaki onay ibaresini (mavi tik) kaldırdı.

Juan Guaido’nun kişisel hesabında ise “mavi tik” duruyor.

Maduro’ya destek açıklamaları

ABD, Kanada ile bazı Latin Amerika ülkelerinin Guaido’yu tanımasına karşı Bolivya, Küba ve Meksika, Maduro ve hükümetini ülkenin meşru temsilcisi olarak tanımaya devam edeceklerini açıkladı. Türkiye ve Rusya’dan da Maduro’ya destek açıklaması geldi.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı açıklamada, Venezüella’nın emperyalist bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu belirterek Venezüella halkıyla dayanışma mesajı verdi:

Emperyalizmin bir kez daha tırnaklarını demokrasinin ve Güney Amerika halklarının kendi kaderini tayin hakkının boğazına geçirdiği bu kritik saatlerde Venezüella halkının ve Nicolas Maduro’nun yanındayız. Güney Amerika ülkeleri bundan böyle ABD’nin arka bahçesi olmayacak.

Meksika Devlet Başkanı Manuel Lopez Obrador’un Sözcüsü Jesus Ramirez Cuevas de Meksika’nın Maduro’yu Venezüella Devlet Başkanı olarak tanımaya devam edeceğini ifade etti.

Ülkede yayın yapan “Milenio” televizyonuna konuşan Cuevas, “Venezüella’daki kriz konusunda tarafsız yaklaşımımızı sürdüreceğiz. Meksika hükümeti Venezüella’da durumu yakından izlemektedir. Şu ana dek ülkeyle ve hükümetiyle olan diplomatik ilişkilerimizde bir değişiklik söz konusu değildir” dedi.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel Bermudez de “emperyalistlerin itibarsızlaştırma girişimleri karşısında” Maduro ve Bolivarcı Devrim ile dayanıştıklarını duyurdu.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Andrey Klimov, “Rusya da Maduro’yu Venezüella’nın yasal bir şekilde seçilmiş devlet başkanı olarak tanımaktadır ve bu yaklaşımda bir değişiklik olmayacak” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Tayyip Erdoğan’ın Maduro’yu arayarak “Dik dur, yanındayız” dediğini duyurdu.

“Venezüella Ordusu, Guaido’nun başkanlığını kabul etmeyecek”

Öte yandan Venezüella Savunma Bakanı Vladimir Padrino, kendini “geçici devlet başkanı” ilan eden Guaido’nun başkanlığını ordunun kabul etmeyeceğini açıkladı.

Ordunun, anayasa ve ulusal egemenliği savunacağını belirten Padrino, “karanlık çıkarlar tarafından dayatılan bir devlet başkanını” kabul etmeyeceklerini duyurdu.

Sendika.Org