TOKİ işçileri ödenmeyen ücretleri için Güvenpark’taydı: 11 gözaltı

TOKİ işçileri, Ankara Güvenpark’ta yaklaşık 2 yıldır ödenmeyen ücretleri için eylem yaptı. Eyleme saldıran polis 5 işçi, 5 Sosyalist Devrimci Gençlik üyesi ve eylemi takip eden Gazete Yolculuk muhabiri Devin Asyalı’yı gözaltına aldı

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Gülseren TOKİ konutları inşaatında çalışan işçiler, yaklaşık iki yıldır ödenmeyen ücretleri için Güvenpark’ta Kızılay AVM önünde eylemdeydi. İşçiler “İşçiyiz, haklıyız, hakkımızı isteriz”, “Hırsız TOKİ”, “Direne direne kazanacağız” ve “Emek düşmanı TOKİ” sloganları attı.

“Ya hakkımız ya canımız”

İşçilerden Ömer, “Devlet yandaş taşeronlarını koruyarak onlara konkordato hakkı vererek, işçinin emeğini sömürerek bu krizi işçinin sırtından çıkarmak istiyorlar. Biz işçiler olarak hiçbir zaman susmayacağız. Hakkımızı alana kadar ‘Ya hakkımız ya canımız’ diyeceğiz” dedi.

Ömer’in konuşmasınından ardından kısa süre sonra işçilerin yanına gelen polis işçileri eylemden vazgeçirmeye çalıştı. Ömer polise yanıt olarak “Herkes haklısın diyor ama emeğimi veren yok. Elimde belgem var, yatırılmayan çekler senetler var. Söz verdiler, vereceğiz diyorlar ama bunlar hep oyalama taktikleri. 47 gündür direnişteyiz. Gitmediğimiz kapı kalmadı” diye tepki gösterdi.

Ömer, TOKİ yetkilileri de dahil olmak üzere pek görüşme yaptıklarını fakat hiçbir sonuç alamadıklarını belirtti. Polis telsizinden işçilerin gözaltına alınması yönünde anons geçilmesi üzerine işçiler “Bizi niye alıyorsunuz, gidin hırsızları alın” ve “Hakkımızı geri alın” diyerek yanıt verdi. Bunun üzerine çevrede bulunanlar alkışlarla işçilere destek oldu.

Alkışların ardından saldıran polis 5 işçiyi ve işçilere destek veren 5 Sosyalit Devrimci Gençlik üyesiyle birlikte Gazete Yolculuk’tan Devin Asyalı’yı gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

Sendika.Org/ Ankara

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann