Theresa May az farkla güvenoyu aldı: Yeni bir Brexit planı hazırlayacak

AB ile hazırladığı Brexit anlaşmasında İngiltere Parlamentosu’nda tarihi bir hezimet yaşayan Theresa May hükümeti, güvenoyunu ise az bir farkla aldı. May, önümüzdeki hafta parlamentoya yeni bir planla geleceğini söyledi

İngiltere’nin AB’den ayrılmasına ilişkin AB temsilcileri ve Theresa May hükümeti arasında hazırlanan Brexit anlaşmasının parlamentoda 202’ye karşı 432 gibi ezici bir oy farkıyla reddedilmesiyle ağır bir darbe alan May hükümeti için güvensizlik oylaması yapıldı.

THERESA MAY’İN TARİHİ HEZİMETİ: İNGİLTERE PARLAMENTOSU, BREXİT ANLAŞMASINI REDDETTİ

Muhafazakar Parti’nin anlaşma karşıtı vekillerinin May’e sahip çıkması sonucunda May hükümeti az bir farkla, 306’ya karşı 325 oyla güvenoyu aldı.

Corbyn: Tüm kredileri tükettiniz

Güvensizlik oylaması talebini parlamentonun gündemine taşıyan ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, oylama öncesi yaptığı konuşmada May’in parti çıkarlarını ulusal çıkarların önüne geçirdiğini, kendi partisini de ülkeyi de yönetemez hale geldiğini ve tüm kredilerini tükettiğini söyledi.

May’e “zombi” benzetmesi yapan Corbyn, hükümetin atacağı en doğru adımın istifa etmek ve ülkeyi erken seçime götürmek olduğunu yineledi.

May kırmızıçizgisinden vazgeçti, partiler arası diyalog istedi

May ise konuşmasında erken seçim durumunda istikrarsızlaşmanın derinleşeceğini, belirsizliğin artacağını ileri sürdü ve güvenoyu alması halinde haftaya yeni bir plan ile parlamentonun huzuruna geleceğini belirtti.

May, önümüzdeki süreç için partiler arası bir diyalog kurulmasını istediğini de sözlerine ekledi.

Bu sözleri, May’in bugüne kadar muhalefet ile yan yana gelmemeyi içeren kırmızıçizgilerinden vazgeçiş olarak yorumlandı. Ne var ki bu açılım Muhalefet Partisi’nde kırmızıçizgileri savunan isimlerin tepkisine ve istifalarına da yol açabilir.

İlgili haberler:

Sendika.Org