Sudan hükümeti halk isyanının ardından “geçiş hükümeti” isteyen muhalefeti darbecilikle suçladı

Sudan iktidarı öğrenci ve emekçilerin zamlara ve baskı politikalarına karşı isyanının ardından rejimin değişmesini ve bir “geçiş hükümeti” kurulmasını isteyen muhalefet partilerini darbecilikle suçladı

Aralık 2018’de patlak veren ekmek protestolarından bir kare.

Sudan’da öğrenci ve emekçilerin zamlara, piyasalaştırma ve baskı politikalarına karşı isyanının ardından Ömer Beşir rejiminin değişmesini ve bir “geçiş hükümeti” kurulmasını isteyen muhalefet partileri darbecilikle suçlandı.

Sputnik’in haberine göre iktidardaki Ulusal Kongre Partisi ve koalisyon ortakları, başkent Hartum’da düzenledikleri basın toplantısında, “Değişim İçin Ulusal Cephe Partisi’nin Devlet Başkanı Ömer Beşir’e ileteceğini belirttiği belgede, ‘Geçiş Konseyi’ kurulması dışında ordunun geçiş dönemindeki rolü ve Beşir’in görevi bırakmasından açıkça bahsedilmiyor” ifadesine yer verildi.

İktidar partisinin Siyasi İşlerden Sorumlu Başkanı Abdurrahman el-Hadar, “Değişim İçin Ulusal Cephe Partisi’nin, orduya darbe çağrısı yaptığı bu belge kabul edilemez” ifadesini kullanırken, hükümetin, un ve akaryakıt sağlayarak ekonomik krizin etkilerini ortadan kaldırmaya başladığını ve likidite sorununu da haftalar içerisinde çözeceğini savundu.

İktidara yakın Adil Barış Platformu Partisi Başkanı Tayyip Mustafa da Ulusal Değişim Cephesi belgesini “ulusal diyaloğa karşı bir darbe” olarak nitelendirdi.

Sudan Devlet Başkanı Beşir, 27 Ocak 2014’te “ulusal diyalog girişimi” başlatmıştı. 2 yıl aralıklarla süren diyalog görüşmelerine bazı siyasi güçler ve silahlı gruplar katılırken bazı kesimler bu süreci boykot etmişti.

Muhalefetin çağrısı

Sudan’daki Değişim İçin Ulusal Cephe Partisi, eski Başbakan Yardımcısı Mübarek Fadıl’ın lideri olduğu Ümmet Partisi, Gazi Salahuddin’in liderliğini yaptığı Şimdi Islah Hareketi Partisi ve Müslüman Kardeşler Hareketinin de aralarında bulunduğu 23 parti, başkent Hartum’da ortak basın toplantısı düzenlemiş Ömer Beşir’e ülkeyi yönetmek için “Geçiş Konseyi” kurulması çağrısı yapmıştı.

Beşir’e iletilmek üzere hazırlanan metinde, üzerinde anlaşılan başbakanın Geçiş Konseyi ve siyasi güçlerle istişare halinde kabineyi kurması, Sudan Meclisinin ve 18 eyaletteki hükümetler ile meclislerin feshedilmesi ve 100 üyeli Milli Meclisin kurulması öngörülüyor.

Metinde, yolsuzluk oranlarının arttığı, para basamayan, siyasi ve güvenlik açısından bozulmuş hükümet sistemindeki gevşeklik nedeniyle artan enflasyonun müsebbibi rejimin, Sudan’daki ekonomik çöküntü ve tahribatı onaracak mekanizmalara sahip olmadığı savunuluyor.

Ümmet Partisi lideri Mübarek Fadıl, Ömer Beşir’e sunacakları taleplerinin özgün olduğunu ve sükunet içerdiğini belirterek, “(Beşir rejimini kastederek) İş bitti. Yeni bir döneme geçmemiz gerekiyor” diyor.

Sudan, 19 Aralık 2018’den bu yana hayat pahalılığının, piyasalaşmanın ve baskı politikalarının protesto edildiği, Ömer Beşir’in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne oluyor. Net bir sayı verilemese de eylemlerde onlarca kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlercesinin de yaralandığı belirtiliyor.

Sudan’da zam, zulüm, ölüm ve isyan

Sendika.Org